-3.6 C
Warka
sobota, 9 grudnia, 2023
Więcej

  Spotkanie z Hubalem…

  17 września 2013, w 74. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę w „Dworku na Długiej” odbyło się spotkanie historyczne mające na celu przybliżyć postać majora „Hubala” Henryka Dobrzańskiego, który uznawany jest za twórcę pierwszego oddziału partyzanckiego II wojny światowej.

  Przed spotkaniem z Jackiem Lombarskim, autorem książki „Major Hubal – legendy i mity” odbyła się projekcja filmu z 1973 roku pt. „Hubal”, pokazującego losy oddziału, który nie złożył broni po klęsce wrześniowej i aż do kwietnia 1940 roku walczył z hitlerowskim okupantem.

  Jacek Lombarski – dziennikarz i fotoreporter, honorowy członek środowiska „Hubalczycy” z pasją opowiadał o życiu majora i zbiorach dotyczących jego osoby. Szczegółowo przedstawił trasę przejścia jego oddziału. Publiczność miała również okazję obejrzeć repliki medali którymi odznaczony został major Dobrzański. Na zakończenie opowieści o Hubalu głos zabrali dwaj Honorowi Obywatele Warki – dr Dariusz Kossakowski i Władysław Gwardys dziękując gościowi za prelekcję i przedstawiając swoje związki ze środowiskiem „Hubalczyków”.

  Zobacz galerię TU!

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE