Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKapele będą grać z przytupem…

  Kapele będą grać z przytupem…

  W najbliższą niedzielę w Nowej Wsi pod Warką odbędzie się II Święto Kultury Regionalnej. Na scenie przy Szkole Podstawowej wystąpią kapele ludowe, które będą z przytupem zachęcać wszystkich do wspólnej folkowej zabawy.

  Organizatorzy, specjalnie dla mieszkańców Warki chcących uczestniczyć w zabawie przygotowali bezpłatny transport na trasie Warka – Nowa Wieś. Autobus z Warki, z przystanku przy gimnazjum odjeżdżać będzie o godz. 13:45, 14:45 i 15:45. Powrót do Warki z przystaniu Nowa Wieś „szkoła” o godz. 14:30, 15:30 i 18:00.

  Poza zespołami i solistami, które prezentujemy poniżej podczas imprezy będzie można przejechać się bryczką, zjeść swojskie jadło w specjalnej kawiarence, spotkać się z twórcami ludowymi, odwiedzić stoiska rękodzielnicze (i może nawet coś kupić), pobawić „na ludowo”. Wystąpią również dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi ze specjalnym programem folklorystycznym.

  Początek imprezy o godz. 14:00.

   

  Kapela Niwińskich

  Mateusz Niwiński (skrzypce), Agnieszka Niwińska ­(basy,bębenek), Basia Derlak  (klarnet –  znana z grupy Chłopcy Kontra Basia). Kapela z Otwocka, muzyka tradycyjna z Powiśla Maciejowickiego. Laureaci 2. miejsca w konkursie „Stara Tradycja” w ramach Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” w kwietniu 2011 r. oraz 2. nagrody w kategorii folkloru rekonstruowanego na 45. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w czerwcu 2011 r.

  Wiesława Gromadzka

  Ur. w 1949 r. jest dziś jedyną muzykantką grającą na harmonii pedałowej w regionie radomskim. Od lat 60-tych XX w. wraz z ojcem, nieżyjącym już Stefanem Kołazińskim, tworzyli rodzinną kapelę, która w okolicach Przysuchy i Chlewisk należała do szczególnie lubianych kapel weselnych. Oprócz muzykalności i świetnego zgrania, do atutów kapeli niewątpliwie należały wdzięk, uroda oraz przyśpiewki harmonistki. Gdy Pani Wiesława założyła rodzinę, przerwała granie. Pod koniec lat 90 kapela znowu zaczęła pojawiać się na weselach, uroczystościach rodzinnych oraz na estradzie. Otrzymali wiele nagród, na Festiwalu w Kazimierzu (gdzie występowali pierwszy raz już w 1972 roku) oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga.

  Maria Siwiec

  Wieś Gałki Rusinowskie koło Przysuchy słynie ze świetnych śpiewaczek i tancerek. Wszystkie panie śpiewają od dziecka i są twórczymi kontynuatorkami wielowiekowej lokalnej tradycji pieśniowej i mazurkowej. Na uwagę zasługuje zarówno ich barwa głosu, rytmika, frazowanie jak i teksty pieśni i wyrywasów, które wykonują. W tym roku będziemy gościć p. Marię Siwiec, którą akompaniamentem skrzypcowym wesprze Mateusz Niwiński.

  Zespół Śpiewaczy Mlądz

  Działa od 1984r. przy Klubie w Mlądzu. Grupa ma na swoim koncie liczne sukcesy:

  Mazowiecki Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Mazowieckim:
  I miejsce (2004 r.); II miejsce (2005 r.); wyróżnienie (2006 r.); III miejsce (2008 r.); III miejsce (2010 r.). Mazowiecki Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – II miejsce (2005 r.). Ogólnopolski Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety – wyróżnienie (2008 r.). Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą – wyróżnienie (2004 r.). W tym okresie zespół zdobył m.in. następujące nagrody i wyróżnienia: od 2002 r. do chwili obecnej – Zespół Śpiewaczy “Mlądz” działa pod kierunkiem pani Gabryeli Powałki współpracując z kapelą „Polesoki”.

  II Święto Kultury Regionalnej organizowane jest przez Stowarzyszenie ANIMATOR w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Stowarzyszenia W.A.R.K.A. we współpracy z Zespołem Szkolno- Przedszkolnym w Nowej Wsi oraz „Dworkiem na Długiej” w Warce. Patronat nad Świętem objął Burmistrz Warki.

   

  Kapela Niwiskich 00 Kapela Niwiskich 01 Kapele ludowe 01

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE