-0.7 C
Warka
piątek, 3 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  W dniu 26 czerwca 2022 roku nieznani sprawcy ze stoiska sklepu Media Expert dokonali kradzieży dwóch smartfonów m-ki REALME GT oraz komputerową mysz bezprzewodową m-ki ASUS WT300 o łącznej wartości około 3000 złotych na szkodę firmy ME M05 Sp. z o.o. Sprawców, trzech mężczyzn o ciemnej karnacji zarejestrowały kamery w sklepie. Dlatego, osoby które mają informacje umożliwiające ustalenie sprawców, proszone są o pilny kontakt z Policją. Informacje również można przekazywać anonimowo. Kontakt telefoniczny pod nr 47 70 26 500 (dyżurny KP Warka).

  W dniu 1 lipca 2022 roku spod jednego z hoteli znajdujących się na terenie Warki nieznany sprawca dokonał kradzieży pojazdu Mercedes o wartości 150 tys. złotych na szkodę mieszkańca Konina. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje w tej sprawie, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawcy i odzyskania utraconego mienia.

  W dniach 14/15 lipca 2022 roku w Michałowie Dolnym nieznani sprawcy po uprzednim nawierceniu otworu w drzwiach tarasowych do domu jednorodzinnego dostali się do jego wnętrza skąd skradli złotą biżuterię, ekspresu do kawy m-ki DeLONGI oraz pieniądze czym spowodowali straty około 15000zł na szkodę mieszkańca gminy Warka. Dom do którego włamali się sprawcy oraz przyległy teren został poddany oględzinom, dzięki czemu policjanci zabezpieczyli ślady mogące przyczynić się do zatrzymania sprawców włamania. Osoby które mogą przyczynić się do identyfikacji sprawców proszone są o osobisty lub telefoniczny kontakt ze stróżami prawa w Warce (47 70 26 500 – dyżurny KP Warka).

  „DWA SŁOWA KOMENDANTA”

  Serdecznie witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka

  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) pozwala bez wychodzenia z domu zgłosić miejsca, w których poczucie bezpieczeństwa może być zagrożone. Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka, jak również ma decydujący wpływ na funkcjonowanie społeczności. W związku z tym ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Właśnie dlatego stworzono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która funkcjonuje od 20 września 2016 roku. Jest to platforma ułatwiająca komunikację między społeczeństwem a Policją. Funkcjonariusze m.in. służby komórek patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego, dzielnicowi kształtują poczucie bezpieczeństwa i społeczną ocenę działań Policji. To właśnie ich bezzwłoczna reakcja na zgłoszone zagrożenie skutkuje wzajemnym zaufaniem, ukazując jednocześnie społeczeństwu zainteresowanie jego problemami. Ponadto za pośrednictwem KMZB można również zgłaszać zauważone przez nas czyny mające znamiona przestępstwa np. z kategorii używania środków odurzających. Takie informacje są weryfikowane przez funkcjonariuszy pionu kryminalnego, którzy następnie podejmą działania mające na celu wyeliminowanie przestępczych zachowań.

  Katalog zgłoszeń, które można nanieść na KMZB jest bardzo szeroki. Analizując funkcjonowanie platformy można stwierdzić, że mieszkańcy gminy Warka chętnie z niej korzystają. W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 20  lipca 2022 roku na terenie gminy Warka oznaczono 95 zgłoszeń, z czego 62 zgłoszenia zostały potwierdzone. Większość zgłoszeń dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości, oraz nieprawidłowego parkowania. Następne w kolejności były spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, dzikie wysypiska śmieci oraz grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacja. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m.in. wałęsających się psów, aktów wandalizmu, nielegalnych rajdów samochodowych, złej organizacji ruchu, używania środków odurzających, niszczenia zieleni, miejsc niebezpiecznej działalności rozrywkowej.

  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma wymiany informacji, za pomocą, której każdy obywatel w trosce o bezpieczeństwo ma możliwość dzielenia się informacjami o potencjalnych zagrożeniach z Policją. KMZB udowodniła swoją przydatność niezliczoną ilość razy. Wielokrotnie Policja informowała o usunięciu zagrożeń dzięki zgłoszeniom przesłanym przez obywateli.

  Nadmieniam, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Proszę o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE