-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Rośnie skala przestępstw gospodarczych w polskich firmach. Tylko w tym roku kilku przedsiębiorców z terenu gminy Warka w ciągu ostatnich 8 miesięcy bieżącego roku straciło środki finansowe w wyniku oszustw. W ostatnim czasie do Komisariatu Policji w Warce wpłynęło zgłoszenie od właściciela gospodarstwa sadowniczego, który został oszukany przez kontrahenta. W tym przypadku osoba prowadząca gospodarstwo sadownicze straciła ponad 40 tys. złotych. Klient nie wywiązał się z płatności za zakupione owoce. Wśród najczęściej popełnianych przestępstw są właśnie te z udziałem nieuczciwych kontrahentów. Nieuczciwi kontrahenci mają wiele sposobów na oszukanie właścicieli czy zarządzających firmą. Przedstawiciel firmy powinien być szczególnie czujny, gdy taką ofertę otrzymuje od kontrahenta, z którym nigdy nie współpracował. Warto również działać prewencyjnie i wewnątrz firmy stosować kilka podstawowych zasad, by nie dać się oszukać, a przede wszystkim:

  • sprawdzić kontrahenta i historię jego firmy we wszystkich dostępnych rejestrach (m.in.: GUS, CEIDG, KRS, REGON) oraz opinie w Internecie;
  • wstrzymać wydanie towaru do czasu weryfikacji kontrahenta;
  • prosić kontrahenta o przedstawienie referencji od jego innych partnerów biznesowych;
  • sprawdzać tożsamość przedstawiciela w centrali firmy;
  • wymagać przedpłaty przed wydaniem towaru;
  • dążyć do osobistego spotkania z kontrahentem i odwiedzenia jego biura lub magazynu.

  Stosowanie tych kilku prostych zasad może uratować naszą firmę od  poniesienia strat.

  20 sierpnia 2022 r., policjanci wareckiego komisariatu otrzymali zgłoszenie o kradzieżach dokonanych w dniach 18 i 19 sierpnia w jednym z supermarketów w Warce. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze na podstawie monitoringu oraz własnych ustaleń, jeszcze tego samego dnia ustalili i zatrzymali 43-letniego mężczyznę. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że zatrzymany czterokrotnie „odwiedzał” sklep i kradł alkohol. Straty sklepu wyniosły kilka tysięcy złotych. Mieszkaniec Warki usłyszał już zarzuty kradzieży, za co grozi mu kara do 5 lat więzienia.

  „DWA SŁOWA KOMENDANTA”

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  Przypominam, że w holu budynku Komisariatu Policji w Warce dla wszystkich osób, które chcą sprawdzić swój stan trzeźwości do dyspozycji jest alkomat. To urządzenie dostępne jest przez całą dobę i pozwala na samodzielne sprawdzenie trzeźwości. Zachęcam do korzystania z tego urządzenia, aby wcześniej zanim wsiądziemy za kierownicę sprawdzić czy w naszym organizmie nie ma już alkoholu. Pamiętajmy, że nawet na drugi dzień od spożycia alkoholu w naszym organizmie może znajdować się jego niedozwolona dawka, a wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest jedną z najgorszych decyzji, jaką możemy podjąć w naszym życiu. Z alkomatu zamontowanego w siedzibie wareckich policjantów można skorzystać bezpłatnie i anonimowo. Wiele osób, co jest wyrazem ich świadomości i odpowiedzialności, sprawdza stan trzeźwości zanim wsiądzie za kierownicę pojazdu. Dzięki takiej postawie wszyscy użytkownicy dróg mogą czuć się bezpiecznie. Dlatego zachęcam do korzystania z urządzenia, które dostępne jest dla kierowców przez całą dobę. Pijani kierowcy to potencjalni zabójcy na drogach.

  Zachęcam również do korzystania z aplikacji „Moja komenda”, która została opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Umożliwia ona szybki kontakt z dzielnicowym oraz dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych na terenie całego kraju, co może być bardzo przydatne np. podczas wakacyjnych wyjazdów. Dodaję, że korzystanie z aplikacji jest bezpłatne. Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodatkowo zawiera jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym. Warto podkreślić, iż w Policji dla Państwa wygody, wprowadzono zasadę stałego numeru telefonu komórkowego oraz adresu email, który jest „przypisany” do określonego rejonu służbowego, nawet w sytuacji zmiany personalnej na stanowisku dzielnicowego, dane te nie ulegają zmianie. „Moja Komenda” jest dostępna na telefony z systemem Android, a usługa jest bezpłatna.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE