-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiNowa wystawa czasowa w Muzeum w Warce „Ramię krzep - Ojczyźnie służ”

  Nowa wystawa czasowa w Muzeum w Warce „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”

  16 września 2022 r. w Muzeum mi. Kazimierza Pułaskiego w  Warce odbędzie się uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135 rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”, przygotowanej przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego jest partnerem wystawy.

  Przygotowana eskpozycja to prezentacja części imponujących zbiorów, poświęconych historii Sokolstwa Polskiego w Ameryce, podarowanych Instytutowi Pamięci Narodowej w 2019 roku. Organizatorzy wystawy pragną ukazać dzieje jednej z najbardziej zasłużonych organizacji polonijnych w USA. Poza częścią graficzną przypominającą historię Sokołów, na wystawie znajdzie się 400 oryginalnych artefaktów o wysokich walorach historycznych, np.: „Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski” ze schyłku 1914 r. przygotowany przez Związek Sokołów Polskich. Dokument skierowany do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona oraz wszystkich ambasadorów rezydujących w Waszyngtonie. Podnosił prawo Polski do pełnej niepodległości. Będzie można zobaczyć oryginalne sokole sztandary, a także mundur Polskiego Białego Krzyża należący do Agnieszki Wisły – jednej z barwniejszych postaci polskiej emigracji za oceanem czy list Heleny Paderewskiej do Agnieszki Wisły – napisany w październiku 1920 r. z paryskiego Hotelu Ritz już po zawieszeniu działań zbrojnych w wojnie polsko-bolszewickiej; listy Ignacego Jana Paderewskiego do Teofila A. Starzyńskiego – prezesa amerykańskiego Sokolstwa.

  „Wystawa poświęcona historii Sokolstwa Polskiego w Ameryce zostanie zaprezentowana nieprzypadkowo w muzeum, któremu patronuje Kazimierz Pułaski, bohater dwóch narodów. W jego osobie niczym w soczewce skupiają się ideały, które również przyświecały sokolemu ruchowi za oceanem u zarania ich działalności, czyli walki narodowowyzwoleńczej, która w połączeniu z rozwojem, duchowym i fizycznym stanowi clou działania całej organizacji. To wszystko można streścić w dewizie zaczerpniętej jeszcze z początków działalności galicyjskiego sokolstwa – «Ramię krzep – Ojczyźnie służ»”.

  Ekspozycje będzie można zwiedzać od 17 września 2022 do 31 marca 2023 r. Wernisażowi wystawy w piątkowe popołudnie będzie towarzyszył piknik historyczno-edukacyjny od godz. 14.30.

  Patronat honorowy nad wystawą sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

  Serdecznie zapraszamy.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE