11.5 C
Warka
niedziela, 26 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Przestępcy wykorzystując zamieszanie na rynku węglowym zachęcają swoje ofiary dostępnością towaru oraz atrakcyjną ceną. O tym jak działają oszuści przekonała się mieszkanka Chynowa zamawiając ekogroszek, który do niej nigdy nie trafił. Apeluję o ostrożność podczas zakupów internetowych. Najbezpieczniejszym sposobem jest dokonanie opłaty dopiero po otrzymaniu zamówionego opału. W poniedziałek 5 września 2022 roku wareccy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Z relacji zgłaszającej wynikało, że w jednym ze sklepów internetowych zamówiła kilka ton ekogroszku  w bardzo atrakcyjnej cenie. Pokrzywdzona nie sprawdziła wiarygodności podmiotu gospodarczego, sugerując się jedynie dostępnością i ceną opału. Po zaakceptowaniu transakcji i przelaniu środków na konto dostawcy, pokrzywdzona nigdy nie otrzymała zamówionego towaru. Kupująca próbowała nawiązać kontakt ze sprzedawcą, jednak bezskutecznie. Mieszkanka gminy Chynów po zorientowaniu się, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustwa zgłosiła sprawę policjantom. Wartość strat to ponad 5 tysięcy złotych. Dlatego apeluję o rozwagę i ostrożność aby przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiego kupna, nie paść ofiarą przestępstwa i nie stracić swoich pieniędzy. Za popełnienie tego typu przestępstwa, sprawcom grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Obecnie prowadzone są czynności dochodzeniowe zmierzające do ustalenia sprawcy przestępstwa.

  8 września 2022 roku kryminalni z Komisariatu Policji w Warce, działając w oparciu o uzyskane informacje, pojechali do jednego z mieszkań na osiedlu, gdzie jak ustalili może przebywać 29-latek podejrzewany o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Policjanci zapukali do drzwi wytypowanego mieszkania i sprawdzili jego wnętrze. Podczas przeszukania ujawnili substancję koloru białego i susz roślinny o charakterystycznym zapachu. Przyłapany na gorącym uczynku 29-latek, przyznał, że narkotyki są jego własnością. Następnie mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do Komisariatu Policji w Warce. Policjanci zbadali testerem narkotykowym i zważyli znalezione w jego mieszkaniu narkotyki, które jak się okazało zawierały 109 gram kokainy i 66 gram marihuany o czarnorynkowej wartości blisko 30 tys. złotych. Wszystkie zrealizowane przez policjantów czynności i zgromadzony materiał dowodowy dały podstawy do tego, aby wystąpić do Prokuratury Rejonowej w Grójcu z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Grójcu przychylił się do wniosku Policji i Prokuratury. 29-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadanie znacznej ilości narkotyków jest przestępstwem, za dokonanie którego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Najważniejsze jest to, że narkotyki nie trafią na rynek.

  12 września 2022 r. wareccy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że nieznany sprawca w jednej z drogerii w Warce dokonał zaboru w celu przywłaszczenia perfum o łącznej wartość 700 złotych. Na miejsce zostali skierowani policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego którzy po obejrzeniu nagrania z monitoringu wytypowali sprawcę kradzieży którym okazał się 36-letni mieszkaniec Warki. Mężczyzna szybko został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu, gdzie zostały mu przedstawione zarzuty kradzieży. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

   

  „DWA SŁOWA KOMENDANTA”

  Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  Od 17 września br. weszły w życie ważne dla wszystkich użytkowników dróg zmiany w przepisach. To kolejny etap nowelizacji przepisów przyjętych w zeszłym roku, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym. To drugi etap wdrażania regulacji, (część przepisów obowiązuje już od 1 stycznia 2022), których nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  Od 17 września zaczęła obowiązywać zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

  Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. „recydywa”. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

  Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

  Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych /recydywa: 5000 złotych.

   

  Z dniem 17 września w życie wchodzi także nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

  Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

  Pamiętajmy, że to czy nowe przepisy dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego zależy wyłącznie od nas samych. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze, my również decydujemy o prędkości i stylu jazdy, jaką prezentujemy. Dlatego w przypadku łamania przepisów należy liczyć się z konsekwencjami.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE