15.1 C
Warka
piątek, 9 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeŚwięto chleba w Laskach

  Święto chleba w Laskach

  Niedzielny ranek, 18 września zgromadził na terenie Świetlicy-Pracowni Orange w Laskach lokalnych społeczników i ludzi dobrej woli, którzy w pocie czoła przygotowywali przestrzeń dla uczestników tegorocznego Święta Chleba. Dziewczyny z K.G.W. Ale Laski! wraz z mężami i dzielnymi druhami z jednostki OSP w Laskach zamieniły boisko przy świetlicy w urokliwe miejsce do wspólnego świętowania. W pomieszczeniach Chlebowej Izby też było rojno i gwarno, a wchodzących wodziły za nos zapachy przygotowywanych potraw.

  Wydarzenie rozpoczęła uroczysta, dziękczynna Msza polowa odprawiona przez ks. Pawła Witkowskiego – proboszcza parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce.

  Mieszkańcy Lasek i okolicznych wsi, jak i goście uczcili BOCHEN CHLEBA – symbol naszej pracy, trudu, dobrobytu i udanych zbiorów z lokalnych pól oraz sadów.

  Przyroda upomina nas o nadchodzącej zimie i konieczności zgromadzenia na nią niezbędnych zapasów, co nieustannie czynimy. Nasi pradziadowie każde duże, a i mniejsze wydarzenie swego życia pielęgnowali i odpowiednio celebrowali.

  Dawniej tradycje i obrzędy stanowiły nieodłączny element życia codziennego. Dziś, ze względu na nieustanne mieszanie się kultur, wiele wartościowych dóbr kultury regionalnej zaginęło. Nasze spotkania w projekcie odrobinę nam przybliżyły minione czasy. W czasie warsztatów rękodzielniczych powstał wieniec dożynkowy, który wraz z twórcami uczestniczył w lokalnych dożynkach oraz Święcie Chleba.

  Ważnym punktem wydarzenia było otwarcie powstałej w ramach realizacji projektu Działaj Lokalnie pt. ,,Czym chata bogata, tym rada” Izby Tradycji, która będzie naszą dumą i chlubą. Pragniemy pokazywać młodym pokoleniom cud dawnego życia bez telefonów, internetu, olbrzymich sklepów i innych osiągnięć techniki oraz zaprosić do wędrówki z przeszłością w przyszłość.

  W naszej Izbie Tradycji hołd przeszłości swoimi pieśniami złożyły Maria Siwiec ze swoimi uczennicami przy akompaniamencie skrzypcowym Katarzyny Zedel.

  Były też tradycyjne potrawy i poczęstunek oraz degustacja pieczywa oraz wędlin przekazanych na tę okoliczność przez lokalnych producentów. Na zewnątrz na ludowo uczestników zabawiała Kapela Bialska, a potem do wirowania w tańcu zapraszał Mirosław Matulka oraz Krzysztof Olczak – panowie z Zespołu Muzycznego ,,Pasjonat”. Spotkanie rozświetlał uśmiech i radość malowane na licach naszych gości. Bez nich spotkanie nie byłoby tak urocze. Ogromnej świetności świętu dodali nasi sponsorzy, za co składamy im ogromne podziękowania. A byli to:

  – Hurt Detal U Grubego Grażyna Wacławek, Biała Rawska

  – Źródło Piękna Katarzyna Puc Warka,

  – Piekarnia Kowalczyk Grabów nad Pilicą,

  – Sławomir Grzęda Zakład Masarski „Masarnia” Grabów nad Pilicą,

  – Gminna Instytucja Kultury „Dworek Na Długiej” w Warce

  – Wojtas G. PPHU. Księgarnia Szkolna Warka,

  – Prymus AGD Warka,

  – Kapela Bialska

  – Zespół Muzyczny „Pasjonat”

  Dziękujemy proboszczowi Parafii św. Mikołaja ks. Pawłowi Witkowskiemu za poprowadzenie Mszy dziękczynnej za nasze plony oraz za wyświęcenie naszej Izby.

  Wśród tych którzy sporo dali swego czasu i potu byli nasi mieszkańcy, rodzina, koledzy i znajomi. Dużo tu osób pojedynczych z drobnym wsparciem, a jakże ważnym – dostaliśmy tarę czy nieckę albo makutrę. Ktoś robił za złotą rączkę, inny lepił pierogi czy kosił trawę – za każdą nawet najdrobniejszą pomoc składamy ogromne podziękowanie i płomienny uśmiech. Kłaniamy się również konikom i zaprzyjaźnionemu woźnicy – panu Tadeuszowi Rozumowi, który wytrwale woził uczestników wydarzenia po okolicy.

  Całe świąteczne zamieszanie nie miałoby sensu, gdyby nasi goście nie dopisali. Bardzo serdecznie dziękujemy każdemu za uczestnictwo i zapraszamy na kolejne wydarzenia. Zapraszamy do śledzenia informacji na FB Świetlica w Laskach. Organizatorem całego świątecznego zamieszania było Stowarzyszenie „Animator”, które do współpracy zaprosiło Danko – Zakład Hodowli Roślin Oddział Laski, Strażaków z OSP w Laskach, Klub Seniora ,,Pokusa”, KGW Ale Laski, Klub 50+ w Laskach.

  Pozytywne efekty współpracy sprawiły, że wydarzenie jeszcze na długo pozostanie w pamięci organizatorów i uczestników. Ukłon i szacunek dla wszystkich. Bo dzięki Wszystkim było pięknie i bogato.

  Projekt „Czym chata bogata, tym rada…” a w nim spotkanie z przeszłością realizowany jest dzięki wsparciu przez program Działaj Lokalnie autorstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Na terenie powiatu grójeckiego za realizację programu odpowiada Ośrodek Działaj Lokalnie –  Stowarzyszenie W.A.R.K.A., co jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu Gminy Warka, Powiatu Grójeckiego oraz firmy TRANS-MED Dariusz Witkowski i mieszkańców przekazujących 1% podatku.

  UWAGA! W najbliższa niedzielę 9 października przed kościołem parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa odbędzie się Mobilna Kawiarenka Charytatywna z której cały dochód przeznaczony zostanie na dalsze funkcjonowanie Świetlicy w Laskach.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE