Więcej

  Co zawdzięczamy Krzyżakom?

  „Dworek na Długiej” zaprasza na kolejny, bezpłatny wykład Wareckiej Akademii Wiedzy. Tym razem 10 października o godz. 17:30 temat nieco kontrowersyjny – „Co zawdzięczamy Krzyżakom” czyli Sienkiewicz kontra Sukniewicz (prowadzący wykład).

  „Nie jest więc pozbawione ironii losu, że za każdym razem państwo krzyżackie w swej embrionalnej i w swej schyłkowej fazie zawdzięczało istnienie temu państwu, któremu w toku swych dziejów stale się przeciwstawiało” – napisał prof. Gerard Labuda. Cała historia tego zakonu pełna jest sprzeczności. Dla nas istotny jest fakt, że przez tak długi czas toczyła się ona równolegle z dziejami Polski. To rodzi pewne zależności i wzmacnia wpływy kulturowe oraz wymianę zdobyczy naukowych, technicznych, organizacyjnych. Nie ma to znaczenia czy relacje te są przyjacielskie, czy też „wojenne”.

  W szczytowym okresie funkcjonowania Zakonu Niemieckiego, rycerzy krzyżackich było raptem 1000. Byli to jednak ludzie należący do najznakomitszych rodów Europy – często wykształceni, obeznani z dworskim obyczajem, dyplomacją, administrowaniem wielkimi majątkami ziemskimi oraz nowoczesną sztuką prowadzenia wojen. Ułatwiali więc przepływ zdobyczy zachodu (zazwyczaj kulturowo wyżej rozwiniętego) ku wschodowi. A co ciekawsze, ów „przepływ” (te wartości) wzbogacony był elementami wiedzy Arabów, z którymi zakon zetknął się przecież w początkach swego istnienia. W jaki sposób owa mieszanka tego, co najwartościowsze w ówczesnej Europie i basenie Morza Śródziemnego wpłynęła na kulturę i gospodarkę Polski? O tym właśnie traktować będzie wykład archeologa i dziennikarza, znawcy dziejów Mazowsza – Daniela Sukniewicza.

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią Polski w trochę niekonwencjonalnym wydaniu.

  Hanna Szczepanowska – koordynator Wareckiej Akademii Wiedzy w „Dworku na Długiej”

  plakat WAW_krzyzaki

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE