Więcej
  Strona głównaInstytucjeJak segregować śmieci? Przypomnienie zasad segregacji śmieci w domach i mieszkaniach

  Jak segregować śmieci? Przypomnienie zasad segregacji śmieci w domach i mieszkaniach

  Zakład Usług Komunalnych w Warce podejmuje działania mające na celu upowszechnianie wśród mieszkańców Gminy Warka zasad segregowania śmieci.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie Gminy w Polsce, w tym Gmina Warka zobowiązane są do zwiększenia poziomu recyklingu. Poziom ten został ustalony dla samorządów przez Ministerstwo odpowiedzialne za środowisko i z każdym rokiem jest coraz wyższy. Oznacza to, że z naszych śmieci zobligowani jesteśmy wysegregować większe ilości plastiku, metalu, papieru, szkła i bioodpadów. Nieosiągnięcie wymaganego wskaźnika poziomu recyklingu może doprowadzić do nałożenia kary administracyjnej, a to doprowadzi do zmiany opłat za gospodarowanie odpadami w danej nieruchomości. Cena może wzrosnąć kilkakrotnie!

  Dlatego też Zakład Usług Komunalnych w Warce rozpoczyna nową akcję informacyjno-edukacyjną. Celem jest przypomnienie mieszkańcom Gminy Warka głównych zasad segregacji odpadów, a co za tym idzie, zwiększenia ww. wskaźnika poziomu recyklingu.

  W tym celu została przygotowana broszura, która zawiera najważniejsze informacje o systemie selektywnej zbiórki odpadów. Czytając ją dowiemy się m.in. jakie korzyści uzyskujemy segregując odpady, jak to poprawnie robić, czy też, jakie są konsekwencje spalania śmieci w paleniskach domowych i ogniskach. Broszura ta zostanie dostarczona przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Warce do każdej nieruchomości zamieszkałej na terenie Gminy Warka w zabudowie jednorodzinnej.

  Dodatkowo do każdej nieruchomości zamieszkałej na terenie Gminy Warka w zabudowie wielorodzinnej, zostaną dostarczone plakaty informujące również o tym „Jak poprawnie segregować odpady?”.

  Ponadto, w najbliższych tygodniach przeprowadzone zostaną warsztaty na temat gospodarki odpadami w 11 placówkach oświatowych zlokalizowanych na terenie Gminy Warka. Warsztaty te  skierowane będą zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym jak i dla młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych.

  Warto podkreślić również, że w ostatnim czasie zostały dokupione pojemniki do segregacji śmieci, które są sukcesywnie umieszczane w różnych punktach na terenie Gminy. Oprócz tego, Zakład Usług Komunalnych przygotował nowe naklejki, które będą pomagać w odróżnianiu pojemników do segregacji  śmieci.

  Pamiętajmy, że to czy nastąpi drastyczna podwyżka stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Warka zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego też zwracamy się do wszystkich mieszkańców Gminy Warka – dbajmy o przestrzeganie zasad poprawnej segregacji odpadów.

  ZUK Warka

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE