0.2 C
Warka
sobota, 10 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaOrganizacjeInicjatywy Partnerskie Seniorów w realizacji

  Inicjatywy Partnerskie Seniorów w realizacji

  W zdrowszym ciele zdrowszy duch oraz zdrowo i sportowo – czy to hasła młodzieżowych grup sportowych? Nie to hasła, które pozwoliły połączyć seniorów w gminie Warka przy realizacji dwóch „Inicjatyw Partnerskich” w ramach projektu Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Sport to zdrowie każdy to powie, ale czy w każdym wieku? Wareccy seniorzy zdecydowanie odpowiadają, że tak. Te właśnie tematy zgłosili w ramach konkursu dla grup senioralnych pn. „Inicjatywy Partnerskie” organizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Wstępem do realizacji tych mini-projektów były spotkania senioralne pn. „Giełda Aktywności Grup Senioralnych” realizowane w lipcu i sierpniu. Od września realizowanych jest 5 inicjatyw na terenie powiatu, z czego 2 inicjatywy w gminie Warka.

  Pierwsza Inicjatywa tj. „Zdrowo i Sportowo” realizowana przez Klub Seniora „Złota Reneta” Ostrołęka i Klub Senior+ „Starówka” składała się z dwóch części. Na początek obie grupy spotkały się z profesjonalną fizjoterapeutką, która przygotowała zestaw ćwiczeń i pokazała jak można je wykonywać, na co zwracać uwagę podczas gimnastyki. Ta cześć inicjatywy pn. „na Sportowo” odbyła się w Starej Warce. Druga część „Zdrowo” odbyła się w Ostrołęce. Gościem specjalnym była Elżbieta Dworzyńska, a tematem dieta dla seniora. Seniorzy nie tylko słuchali, ale i próbowali dań z wyliczoną liczbą kalorii, przygotowywali też wspólnie zdrowe sałatki.

  W ramach drugiej Inicjatywy pt. „W zdrowszym ciele zdrowszy duch” przygotowanej przez grupy „Czerwone Jabłuszko” z Nowej Wsi oraz „Kwitnąca Jabłoń” z Konar odbyło się pierwsze wspólne spotkanie. Działanie seniorzy rozpoczęli od wzajemnego poznania siebie oraz historii swoich klubów. Wybrali się też na spacer z kijkami Nordic Walking wracając ze zwiedzania kościoła do remizy OSP, gdzie odbyło się spotkanie. Głównym punktem dnia było spotkanie z fizjoterapeutką, która w niezwykle przystępny sposób opowiedziała jak wazne jest dbanie o kondycję fizyczną w starszym wieku. Każdy sam, ćwicząc może spowolnić starzenie się organizmu. Nie obyło się też bez części praktycznej. Wniosek na koniec spotkania był jeden 15 – 20 minut codziennej gimnastyki może być przyjemnością, a nie dodatkowym obciążeniem. Spotkanie zakończyły rozmowy przy poczęstunku i wspólne śpiewanie.

  Organizatorem Konkursu „Inicjatywy Partnerskie” jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach projektu „Giełda Aktywności Grup Senioralnych” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE