2.5 C
Warka
środa, 1 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i "Dwa słowa Komendanta"

  Kronika policyjna i „Dwa słowa Komendanta”

  Wareccy policjanci zatrzymali 33-letnią kobietę, która ugodziła konkubenta nożem w klatkę piersiową. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszała zarzut zabójstwa. Na wniosek śledczych i prokuratora sąd aresztował ją na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi jej kara nawet dożywotniego więzienia. Do zdarzenia doszło na początku listopada. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 37-letni mężczyzna doprowadził do awantury z konkubiną, podczas której został raniony nożem w okolice klatki piersiowej. Ugodzenie okazało się śmiertelne. 33-latka wezwała na miejsce Policję tłumacząc, że znalazła swego konkubenta martwego w łóżku. Policjanci nie dali wiary w jej wyjaśnienia i skrupulatnie przeprowadzili czynności na miejscu zdarzenia. Ustalili, że kobieta zacierała ślady chcąc upozorować samobójstwo konkubenta.

  Na początku listopada 2022 roku do Komendy Powiatowej Policji w Grójcu wpłynęły podziękowania dla policjantów i policjantek z Komisariatu Policji w Warce o początkowej treści: „Cieszy fakt, że zaangażowanie funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Warce doprowadziło do ustalenia sprawcy kradzieży roweru”. Sprawa wydarzyła się na początku października br., w Komisariacie Policji w Warce zgłoszono kradzież roweru dziecięcego. W toku prowadzonych czynności wyjaśniających Policjanci ustalili sprawcę kradzieży, a rower wrócił do właściciela. Funkcjonariusze za sprawne działanie otrzymali podziękowanie od osoby pokrzywdzonej. Miło nam czytać, że praca policjantów doceniana jest przez społeczeństwo.

  9 listopada 2022 roku w Zastrużu nieznany sprawca po wejściu do domu jednorodzinnego poprzez uchylone okno, dostał się do jego wnętrza skąd skradł złotą biżuterię o wartości 25000 zł. Dom z którego sprawca skradł biżuterię oraz przyległy teren został poddany oględzinom, dzięki czemu policjanci zabezpieczyli ślady mogące przyczynić się do zatrzymania sprawców tego czynu. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze na podstawie własnych ustaleń, już następnego dnia ustalili i zatrzymali 29-letniego mężczyznę, odzyskując część skradzionej biżuterii. Mieszkaniec Radomia usłyszał już zarzuty kradzieży, za co grozi mu kara do 5 lat więzienia.

  Dwa słowa Komendanta

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu.

  Najczęstszymi przyczynami pożarów w domach/mieszkaniach jest:

  • niedrożność przewodów kominowych,
  • wady urządzeń i instalacji elektrycznych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja,
  • wady elektrycznych urządzeń grzewczych,
  • porzucenie niewygaszonych papierosów i zapałek w otoczeniu materiałów palnych.

  Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń zamieszkałych przez osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz nieporadne życiowo, które z uwagi na trudną sytuację materialną nie są w stanie zapewnić prawidłowych warunków ogrzewania mieszkania, zdarza się, że korzystają z prowizorycznych urządzeń grzewczych, nie mają środków na zapewnienie sprawnej instalacji elektrycznej lub drożności przewodów kominowych. Duże zagrożenie pożarowe występuje w obiektach, w których przebywają osoby bezdomne lub spożywające alkohol. W przypadku powstania pożaru w tych budynkach istnieje realne zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia na obiekty sąsiadujące.

  Jeśli jesteśmy świadkami pożaru należy natychmiast:

  • zaalarmować straż pożarną;
  • ostrzec mieszkańców o zagrożeniu;
  • dokonać lub zarządzić ewakuację ludzi i mienia;
  • przystąpić do gaszenia przy użyciu dostępnych środków;
  • w przypadku gdy gaszenie pożaru stwarza niebezpieczeństwo dla osoby podejmującej próbę gaszenia należy oddalić się na bezpieczną odległość i zaczekać do przybycia Straży Pożarnej.

  Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym, bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać:

  • z ich nieszczelności;
  • braku odpowiedniej konserwacji, czyszczenia;
  • wad konstrukcyjnych;
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych na nowe.

  Powyższe czynniki mogą prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

  W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

  • przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić;
  • użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, w których proces spalania odbywa się zgodnie z instrukcją producenta;
  • stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu;
  • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych;
  • w przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą negatywnie wpłynąć na wentylację;
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki;
  • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.

  PAMIĘTAJMY! Od stosowania się do powyższych rad może zależeć zdrowie i życie nasze oraz naszych bliskich.

  Z poważaniem, 

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE