3.3 C
Warka
środa, 29 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKolędowanie z chórem z wareckiej „Dwójki”

  Kolędowanie z chórem z wareckiej „Dwójki”

  „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”. – Platon

  Tak właśnie jest z muzyką, która współcześnie towarzyszy nam na każdym kroku. Żeby jej słuchać nie trzeba być zawodowcem, żeby ją śpiewać nie trzeba być wykształconym wokalistą. Każdy z nas rodzi się z pewnym muzycznym potencjałem, który w kolejnych etapach życia jest rozwijany, bądź nie. Muzykalność drzemie w każdym z nas, czasem tylko trzeba odpowiedniego bodźca, żeby odkryć ją w sobie.

  W naszej szkole – PSP nr 2 w Warce kochamy muzykę, przez 20 lat odbywały się tu przedstawienia semestralne, w których występowała cała społeczność szkolna. Niejedno dziecko z pomocą nauczycieli odnalazło w sobie potencjał twórczy, który mogło rozwijać. Kiedy zbliżał się czas występów, w każdej klasie wybrzmiewały inne rytmy, inne utwory. Wspólne próby to bycie razem, wielka społeczna integracja, a sam finał, to niezwykłe emocje, które to nasi uczniowie pozostawili w swojej pamięci na długo. Okres pandemii ograniczył naszą aktywność, ale i to nie przeszkodziło nam, aby śpiewać, robiliśmy to tylko trochę inaczej. Realizowaliśmy projekty muzyczne, które były filmowane i tak znowu w murach naszej szkoły brzmiała muzyka, a przy niej ruch. To wszystko, zachęciło innych do spróbowania swoich sił, do śpiewu i bycia razem. Obecnie nasz szkolny chór liczy ponad 70 osób. Chłopcy i dziewczyny z klas 4-8, tworzą niezwykłą grupę, która kocha śpiewać, być razem. Umilają swoim śpiewem nie tylko uroczystości szkolne, ale występują również przed szerszą publicznością. W niedalekiej przeszłości uczestniczyli w przeglądzie chórów w Radomiu im. „W hołdzie ks. bp. Janowi Chrapkowi”. W niedzielę 8 grudnia wystąpili z koncertem kolęd w kościele Matki Bożej Szkaplerznej. Możliwość wspólnego śpiewania to nie tylko muzyka, badania przeprowadzone przez kanadyjskich neurologów Blood i Zatorre wskazują, że dzieci uczestniczące w takiej formie zajęć odnoszą sukcesy w nauce i są wyposażone w cenne umiejętności życiowe. W porównaniu z dziećmi nieśpiewającymi, dzieci śpiewające zdobywają wyższe stopnie i ogólnie radzą sobie zdecydowanie lepiej w szkole, zarówno w przedmiotach humanistyczno-artystycznych, jak i np. w matematyce. Regularne uczestnictwo dzieci w zajęciach chóralnych wpływa  znacząco na polepszenie ich pamięci, samodyscyplinę i wzrost odpowiedzialności za samego siebie. Są one bardziej pozytywnie nastawione do życia, chętniej angażują się w różne rodzaje działalności pozaszkolnej, w tym w zajęcia sportowe i działania na rzecz lokalnej wspólnoty.

  Więc, tylko śpiewać…

  Marek Borowski – nauczyciel muzyki PSP 2 w Warce

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE