3.3 C
Warka
środa, 29 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  11 stycznia 2023 r., dyżurny wareckiego komisariatu otrzymał zgłoszenie o kradzieży w jednej z drogerii w Warce. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze na podstawie monitoringu oraz własnych ustaleń, jeszcze tego samego dnia ustalili i zatrzymali 46-letniego mężczyznę. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że zatrzymany dopuścił się podobnych przestępstw w innych placówkach handlowych. Straty sklepów wyniosły kilka tysięcy złotych. Mieszkaniec Warki usłyszał już zarzuty kradzieży,  za co grozi mu kara do 5 lat więzienia. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany nakazem doprowadzenia do odbycia 150 dni pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przez niego czyny zabronione. Mężczyzna został doprowadzony do miejscowego komisariatu, skąd trafił do więzienia.

  16 stycznia 2023 r., policjanci z Grójca jadąc ul. Gośniewską w Warce zauważyli Volkswagena Golfa jadącego w przeciwnym kierunku bez włączonych świateł mijania. W związku z tym funkcjonariusze podali kierującemu sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania. Jednak kierowca zignorował sygnały i kontynuował jazdę. Został zatrzymany w miejscowości Gośniewice po zajechaniu mu drogi radiowozem, zmuszając do zatrzymania. Kierującym okazał się 30-letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego. Badanie jego trzeźwości wykazało ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz za niezatrzymanie się do kontroli, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

   

  Dwa słowa Komendanta

  Serdecznie witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka. 23 stycznia br. w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu odbyła się odprawa roczna podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu oraz efekty pracy funkcjonariuszy w minionym roku. W uroczystej naradzie uczestniczył I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Jakub Gorczyński. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, prokuratury oraz sądu. Naradę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Grójcu  mł. insp. Wojciech Bednarski, który po przywitaniu uczestników odniósł się do kwestii kadrowych tj. m.in. do kwestii dyscypliny służbowej. W trakcie wystąpienia Komendant podziękował przedstawicielom wszystkich władz samorządowych i instytucjom za codzienną współpracę z naszą jednostką. Zwrócił uwagę jak ważne jest ich wsparcie, także to finansowe. Dzięki funduszom otrzymanym od samorządów, grójecka Komenda wzbogaciła się o nowe radiowozy. Komendant podziękował wszystkim uczestnikom odprawy za wspólny wysiłek na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Omówił także wyniki badań opinii publicznej na temat działań Policji. Komendant Bednarski przedstawił również zadania priorytetowe na bieżący rok.

  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu mł. insp. Michał Skwarczyński omówił wyniki działań w pionie prewencyjnym powiatu grójeckiego. Omówione zostało szczegółowo bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie powiatu, jak również efekty służby, dynamika zgłaszanych wykroczeń pospolitych i interwencji. Przedstawiono najczęściej zgłaszane przez mieszkańców kategorie zagrożeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, kwestię reakcji policjantów na poszczególne zjawiska, w tym przemoc w rodzinie, działalność profilaktyczną. Podsumowano także realizację zabezpieczeń imprez masowych, które odbywały się na terenie powiatu grójeckiego.

  Zastępca Komendata Powiatowego Policji mł. insp. Robert Janik zaprezentował wyniki pracy służb kryminalnych, w szczególności wykrywalności przestępstw pospolitych. Odniósł się także do przestępstw gospodarczych i narkotykowych. Omówił kwestię stosowanych zabezpieczeń majątkowych i działania policjantów w zakresie poszukiwań osób zaginionych  i ukrywających się przed organami ścigania.

  Na koniec odprawy głos zabrał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Jakub Gorczyński który podsumowując ubiegły rok podziękował grójeckim policjantom za ofiarną służbę na rzecz obywateli oraz przedstawił główne kierunki pracy na 2023 rok. Życzył również dalszych sukcesów w dbaniu o bezpieczeństwo. 

  Korzystając z okazji chciałbym także przekazać mieszkańcom Warki informację dotyczącą opracowanych dla poszczególnych trzech rejonów służbowych na które podzielona jest gmina Warka – planów działań priorytetowych realizowanych przez dzielnicowych pełniących służbę w Komisariacie Policji w Warce. Działanie priorytetowe realizowane jest w systemie sześciomiesięcznym, a więc obecnie od 1 stycznia do 31 czerwca 2023 roku. W aktualnych działaniach uwzględniono następujące miejsca i zdiagnozowane zagrożenia:

  • rejon dzielnicowej asp. Anety Ścisłowskiej (tel. 887 884 558): Plac Stefana Czarnieckiego – zakłócanie ciszy nocnej, ładu i porządku publicznego oraz spożywanie alkoholu w miejscu publicznym;
  • rejon dzielnicowego mł. asp. Andrzeja Mirowskiego (tel. 519 035 323): dworzec PKP – rozboje, pobicia, kradzieże z włamaniem do zaparkowanych pojazdów oraz ich uszkodzeń, a także zakłócanie ładu i porządku publicznego polegającego na spożywaniu alkoholu w miejscu publicznym;
  • rejon dzielnicowej st. post. Moniki Zawadzkiej ( tel. 519 035 320): okolice sklepu „NETTO” w Warce przy ul. Puławskiej 9 – zakłócanie ładu i porządku publicznego, nieobyczajne wybryki, żebractwo oraz spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

  Również w tym zakresie proszę Was o aktywność i przekazywanie sygnałów oraz spostrzeżeń dzielnicowym z poszczególnych rejonów, być może ktoś z mieszkańców dostrzega potrzeby objęcia innych miejsc kolejnym działaniem priorytetowym – jesteśmy otwarci na sygnały i propozycje mieszkańców.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE