Więcej
  Strona głównaBlogiWystawa Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. Rocznica zrywu.

  Wystawa Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. Rocznica zrywu.

  Od 9 lutego 2023 r. w parku przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oglądać można wystawę plenerową pt. Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. rocznica zrywu. Jej wernisaż odbył się 9 lutego, towarzyszyły mu pokazy grup rekonstrukcji historycznej przypominjące działania powstańcze. Ekspozycja wpisuje się w ogólnopolskie obchody 160. rocznicy powstania styczniowego. Ma ona charakter edukacyjny, przypomina wydarzenia z okresu powstania na ziemiach Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi a także Ziemi Wareckiej. Wydarzenie zgromadziło pokaźną grupę uczniów wraz z nauczycielami szkół podstawowych i średnich z Warki, Nowej Wsi, przedstawicieli wareckiego oddziału PTTK im. W. Krawczyka i Muzeum Regionalnego im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach.

  Zebranych w parku powitała dyrektorka muzeum Iwona Stefaniak, a o ekspozycji opowiedział kurator Piotr Kupnicki. Otwarcie wystawy obwieściła głośna salwa rekonstruktorów, po czym zaprezentowali oni broń białą i palną używaną w walkach powstańczych, a także metody posługiwania się tego typu bronią. Powstańcze kosy, szable, sztylety, muszkiety, karabiny i rewolwery, prezentowane przez żołnierzy w mundurach i strojach z okresu powstania, budziły duże zainteresowanie uczniów.

  Po prezentacji wszyscy zebrani udali się na polanę w winiarskim parku, gdzie rozegrano powstańczą potyczkę. Bitwa przedstawiona została bardzo realistycznie – salwy z karabinów i muszkietów, unoszący się zapach prochu, nawoływania i rozkazy dowódców, zimowa aura – wiernie oddawały atmosferę walki. Oddział carski został rozbity, a jego dowódca trafił do niewoli. Po bitwie zmęczeni żołnierze i wszyscy zaproszeni goście spotkali się przy gorącym posiłku, serwowanym w polowych warunkach. Była to też okazja, by porozmawiać z uczestnikami pokazu o ich pasji.

  Wystawa plenerowa będzie prezentowana w parku przy muzeum do końca wakacji. W oparciu o wystawę dział naukowo-edukacyjny przygotował lekcje muzealne. Zachęcamy do skorzystania z oferty muzeum,  zwiedzania wystawy, a także ekspozycji stałej Warka – miasto dotknięte historią, której część jest poświęcona wydarzeniom z lat 1863-1864 na Ziemi Wareckiej.

  Składamy serdeczne podziękowania Grupie Rekonstrukcji Historycznej WARKA pod dowództwem Grzegorza Kocyka i Grupie Historycznej REKO z Warszawy pod dowództwem Jana Nałęcza za przygotowanie pokazu.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE