18.3 C
Warka
wtorek, 30 maja, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeUczniowie CKZiU w Nowej Wsi z wizytą kulturalno-edukacyjną w Sandomierzu

  Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi z wizytą kulturalno-edukacyjną w Sandomierzu

  W dniach 31 stycznia – 1 lutego 2023 roku uczniowie klasy II i III Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, kształcący się w zawodzie technik ogrodnik, pod opieką pań Elżbiety Kapusty i Katarzyny Smolarek wzięli udział w dwudniowej wycieczce dydaktyczno-krajoznawczej na ziemię sandomierską.

  Pierwszego dniu zwiedziliśmy bazylikę katedralną oraz dominikański kościół świętego Jakuba, przeszliśmy podziemną trasą turystyczną i poczuliśmy atmosferę słynnych sandomierskich lochów, weszliśmy na Bramę Opatowską i z tarasu widokowego oglądaliśmy panoramę Sandomierza. Podziwialiśmy również Stare Miasto, dziedziniec zamkowy z zamkiem oraz ratusz, zabytkowe kamieniczki, Collegium Gostomianum i Dom Długosza. Udaliśmy się również na spacer wąwozem świętej Królowej Jadwigi.

  Drugiego dnia uczestniczyliśmy w 31. Spotkaniu Sadowniczym. Oprócz wystawy firm oferujących technologie i rozwiązania wspierające produkcję sadowniczą, wzięliśmy udział w szeregu bardzo ciekawych wykładów, a także debacie. Pozwoliło to nam uzyskać odpowiedzi na wiele branżowych pytań. Jak odnaleźć się w szerokiej ofercie maszyn do cięcia konturowego i mechanicznego zbioru jabłek? Jakie wyzwania rodzi mechanizacja? Dlaczego w Polsce mamy aż tak trudną sytuację w branży sadowniczej? Czym jest to spowodowane? Co można zrobić, żeby nasz rynek był lepiej zorganizowany? Zobaczyliśmy również wyniki audytu energetycznego w typowym gospodarstwie sadowniczym oraz praktyczne przykłady rozwiązań, które mogą pomóc obniżyć koszty energii, przede wszystkim podczas załadunku i przechowywania owoców.

  Jak zatem widać wyjazd był niezwykle owocny i pozwolił nam zdobyć nowe wiadomości – nie tylko o sadownictwie. Sandomierz urzekł nas pięknem swoich zabytków na tyle, że z chęcią wrócimy tam jeszcze nie raz.

  Katarzyna Smolarek – CKZiU w Nowej Wsi

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE