Więcej
  Strona głównaInstytucjeXII Sejmik Krajoznawczy Województwa Mazowieckiego

  XII Sejmik Krajoznawczy Województwa Mazowieckiego

  15 kwietnia 2023 r. grupa turystów wyruszyła autokarem na miejsce startu kolejnego sejmiku krajoznawczego. W autokarze siedzieli uczniowie – uczestnicy konkursów wraz z opiekunami oraz członkowie i sympatycy naszego oddziału. Była to niepowtarzalna okazja na integrację pokoleniową. Spokojnie dotarli do Centrum Edukacji Historycznej w prochowni na terenie twierdzy. Dorośli uczestnicy udali się pod opieką wspaniałej pani przewodnik na zwiedzanie twierdzy Modlin, usytuowanej u zbiegu trzech rzek: Wisły, Narwi i Wkry, która opowiedziała o ciekawych i tragicznych losach budowli oraz ludzi związanych i przetrzymywanych na terenie tego obiektu. Następnie udali się na posiłek, by potem przejść w gościnne progi Nowodworskiego Domu Kultury, gdzie mieli okazję zachwycić się wspaniałymi zbiorami kolekcjonerskimi znaczków turystycznych. Wysłuchali kilku ciekawych, prowadzonych z pasją wykładów dotyczących m.in. Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, Na zapomnianym szlaku bitwy pod Czarnowem, Na szlaku modlińskich fortyfikacji, Z dziejów Nowego Dworu Mazowieckiego, czy tez przeglądu nowych znaczków krajoznawczych PTTK w województwie mazowieckim.

  Trochę inny program dotyczył młodej grupy wycieczkowiczów. Uczestniczyli w gali wręczenia nagród i dyplomów w konkursach krajoznawczo-turystycznych organizowanych przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze Serce Polski.

  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863r. w Nowej Wsi uzyskała Brązową Mazowiecką Szkołę Aktywną Turystycznie za 2023. Za zdobycie tego tytułu szkoła otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. W Młodzieżowym Konkursie Województwa Mazowieckiego „Poznajemy Ojcowiznę” III miejsce w kategorii paca indywidualna zdobyła Julia Grzesiak z PSP im. Ks. Tadeusza Stokowskiego, opiekun Marzena Jankowska, a w kategorii praca multimedialna III miejsce zdobyła Wiktoria Golczewska z PSP im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. Wyróżnienie w kategorii praca zespołowa oraz praca multimedialna otrzymali uczniowie z PSP w Michałowie: Gabriela Jasińska, Agata Szymaniak, Szymon Żelechowski, Oskar Boczkowski, Zuzanna Boczkowska, Nikola Lenarczyk, Wiktoria Marciszewska.

  W III Mazowieckim Konkursie Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej dyplomy i nagrody otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. Jana Twardowskiego w Grójcu, PSP w Michałowie, PSP w Nowej Wsi, PSP w Sułkowicach, PSP w Watraszewie. Dyplomy i podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursów organizowanych przez MFO PTTK oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego otrzymali opiekunowie SKKT PTTK: Barbara Tybiszewska, Marzena Jankowska, Anna Jasińska, Barbara Panek, Iwona Sokołowska i Karol Jakubaszek.  Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego Jacka Kowalskiego, Izabelę Stelmańską, zastępcę dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Natalię Wojtyra, prezes Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.

  Po porcji nagród, dyplomów i podziękowań uczniowie udali się wraz z przewodnikiem na zwiedzanie Twierdzy Modlin. Twierdza i opowieści przewodnika zachwyciły młodych turystów. Wszyscy, młodzi i starsi zmęczeni, ale zadowoleni wrócili szczęśliwie do Warki.

  PTTK Warka

  Andrzej Zaręba
  Andrzej Zaręba
  Andrzej Zaręba

  NAJPOPULARNIEJSZE