Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRŚmierć pułkownika Władysława Kononowicza na wareckich błoniach! Rekonstrukcja w 160. rocznicę wydarzenia

  Śmierć pułkownika Władysława Kononowicza na wareckich błoniach! Rekonstrukcja w 160. rocznicę wydarzenia

  W 160. rocznicę tragicznej śmierci jednego z dowódców Powstania Styczniowego – pułkownika Władysława Kononowicza, w Warce zorganizowana została rekonstrukcja historyczna przypominająca tamto wydarzenie.

  Całość rozpoczęła się prezentacją na dużym ekranie multimedialnego komiksu „Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”, dzięki któremu przybyli do sali OSP mieszkańcy Warki i uczestnicy Rajdu PTTK przypomnieli sobie genezę wybuchu Powstania Styczniowego 1863 roku oraz poznali działalność oddziału dowodzonego przez Kononowicza. Pokaz zakończył się w momencie schwytania dowódcy wraz z jego adiunktami i doprowadzenia ich przed sąd wojenny w wareckim ratuszu.

  To był też początek rekonstrukcji historycznej. Na scenę, na rynku wprowadzono w asyście rosyjskich żołnierzy schwytanych więźniów – pułkownika Władysława Kononowicza, kapitana Edmunda Sadowskiego i podoficera Feliksa Łabędzkiego. Sąd, na którego czele stał Generał Zakamelski przesłuchał więźniów i wydał wyrok – śmierć przez rozstrzelanie.

  Skazańcy w asyście żołnierzy, sędziów i widzów – uczestników rekonstrukcji udali się we wspólnym przemarszu na teren przy Strzelnicy Miejskiej gdzie wykonano wyrok. W miejscu, które upamiętnia wydarzenia z 4 czerwca 1863 roku mieszkańcy Warki usypali kopiec, który do dzisiejszego dnia przypomina o tamtych tragicznych wydarzeniach i gdzie corocznie obchodzone są uroczystości upamiętniające styczniowy zryw Polaków ku wolności. Na zakończenie rekonstrukcji delegacja składająca się z przedstawicieli organizatorów oddała hołd rozstrzelanym poprzez złożenie przed „Kopcem” kwiatów i zapalenie zniczy.

  Wydarzenie było też okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Oddział pułkownika Kononowicza w nadpilickich lasach” zorganizowanego przez „Dworek na Długiej” dla upamiętnienia wydarzeń roku 1863. O wynikach konkursu przeczytasz tutaj.  Całość rekonstrukcji historycznej zakończyło wspólne turystyczne ognisko.

  To niecodzienne widowisko, żywą lekcję historii udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu różnych partnerów i aktywnych osób. Warecki oddział PTTK podziękował wszystkim podczas uroczystości wręczając specjalne dyplomy.

  Wśród nich byli:

  • Samorząd Warki,
  • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
  • Rekonstrukcje Historyczne reko.waw.pl Jan Nałęcz,
  • GRH Warka, wraz z gościnnym udziałem Krzysztofa Olczaka,
  • Zespół-Szkolno Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 w Nowej Wsi,
  • Centrum Sportu i Rekreacji w Warce.

  Inscenizacja rozstrzelania pułkownika Władysława Kononowicza w 160. rocznicę tego wydarzenia odbyła się w ramach projektu realizowanego przez PTTK o/ im. Wiktora Krawczyka w Warce i dofinansowanego przez Powiat Grójecki.

  Inscenizacja zorganizowana została jako jedno z wydarzeń projektu „Powiat Grójecki – Stolica Kultury Mazowsza”.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE