Więcej
  Strona głównaInstytucjeWycieczka edukacyjna „Śladami Stefana Żeromskiego”

  Wycieczka edukacyjna „Śladami Stefana Żeromskiego”

  W uszach moich trwa szum twój, lesie dzieciństwa i młodości – choć tyle już lat nie dano mi go słyszeć na jawie! – S. Żeromski „Puszcza jodłowa”

  23 maja uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi z technikum – kl. IV TA, kl. III TET , kl. I TE, TSO,TAF w ramach realizacji programu MEN „Poznaj Polskę” odbyli wycieczkę edukacyjną w Góry Świętokrzyskie – „Śladami Stefana Żeromskiego”. Na początku udali się do malowniczej i cichej wsi Ciekoty, gdzie nad pięknym zalewem położony jest drewniany dworek Żeromskich. Tam autor „ Syzyfowych prac” i „Przedwiośnia” spędził lata dzieciństwa i młodości. Po plenerowej lekcji języka polskiego i historii młodzież przejechała do Nowej Słupi, by szlakiem wiodącym przez Puszczę Jodłową dotrzeć na Święty Krzyż i zwiedzić klasztor Benedyktyński, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Następnym punktem wyprawy było oglądanie zbiorów Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz podziwianie z tarasu widokowego urzekającej panoramy Gór Świętokrzyskich i rumowiska skalanego zwanego Gołoborzem.

  Po intensywnym spacerze uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie zebrane są pamiątki z lat szkolnych pisarza. Zwiedzający zobaczyli salonik z dworku Żeromskich w Ciekotach i poznali realia XIX- wiecznej szkoły. Mieli okazję usiąść w ławach szkolnych z czasów gimnazjalnych Żeromskiego.

  Uczniowie wraz z opiekunkami Elżbietą Kwiatkowską oraz Lidią Ciżą spędzili wspaniałe chwile, które na długo pozostaną w pamięci. Jak wiemy, podróże rozwijają, kształcą i są jednym z najlepszych rodzajów inwestycji w siebie.

  CKZiU Nowa Wieś

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE