Więcej
  Strona głównaInstytucjeW Warce jak... na "Powązkach"

  W Warce jak… na „Powązkach”

  Na starym wareckim cmentarzu odbędzie się po raz drugi kwesta na rzecz ratowania starych zabytkowych nagrobków.

  Dzięki 38 kwestom na warszawskich „Powązkach” uratowanych zostało wiele zabytkowych i bezcennych dla dziedzictwa Polski nagrobków. W Warce, pierwszym grobem, który udało się dzięki ofiarności społecznej odnowić jest grób niezwykle zasłużonego dla naszego miasta księdza Marcelego Ciemniewskiego (zdjęcie). Kwota, którą udało się zebrać podczas zeszłorocznej kwesty 3.696,64zł pozwoliła zakończyć proces renowacji jego grobu oraz umożliwiła rozpoczęcie renowacji kolejnych dwóch najstarszych nagrobków – księdza Jana Kantego Maszkowskiego wareckiego proboszcza w latach 1843 –  1853, zmarłego 27 października 1853 r. (w tym roku przypada 160. rocznica śmierci) oraz parafianki Pauliny Hibner zmarłej w roku 1865 w wieku 13 lat.

  W dniach 1, 2 i 3 listopada ponad 50 osób (z identyfikatorami i oznakowanymi puszkami), przy trzech wejściach na cmentarz, w godz. 8-16 będzie kwestować i zachęcać wszystkich do włączenia się w ratowanie naszego dziedzictwa i historii. Na cmentarzu jest wiele zabytkowych, ponad 100-letnich nagrobków wymagających podjęcia natychmiastowych działań renowacyjnych, nie pozwólmy im zniknąć z naszej pamięci i rzeczywistości.

  Społeczny Komitet im. ks. Marcelego Ciemniewskiego na Rzecz Odnowy Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE