Więcej
  Strona głównaInstytucjeWycieczka wareckich licealistów w Góry Harzu

  Wycieczka wareckich licealistów w Góry Harzu

  Po kilku latach przerwy, spowodowanej pandemią, uczniowie LO w Warce znów wyjechali do Niemiec. W dniach 29 maja – 3 czerwca 2023 r., wzięliśmy udział w wyjeździe turystyczno-krajoznawczo-językowo-historycznym w Góry Harzu.

  Pierwszego dnia  pomaszerowaliśmy na najwyższy szczyt Harzu, Brocken. Trasa była bardzo długa: w obydwie strony prawie 20 kilometrów. Wróciliśmy do schroniska wyczerpani i opaleni.

  Drugi dzień łączył warsztaty językowe (język angielski) ze zwiedzaniem urokliwych średniowiecznych miasteczek leżących na tym terenie: Quedlinburg, Thale i Wernigerode. W Quedlinburgu oczarowała nas architektura w stylu „muru pruskiego” oraz muzeum, w którym zobaczyliśmy jak powstaje mur pruski. W Thale wjechaliśmy kolejką linową na Hexentanzplatz, gdzie zgodnie z legendą czarownice zbierają się w Noc Walpurgii. W Wernigerode zachwycił nas przede wszystkim średniowieczny Ratusz.

  W czwartek przed południem odwiedziliśmy uczelnię Hochschule Nordhausen. Mieliśmy okazję porozmawiać ze studentami w języku angielskim, zapytać ich o szczegóły życia studenckiego, wzięliśmy udział w badaniu sensorycznym: ocenialiśmy smak chipsów i zwiedziliśmy warsztaty uczelni, gdzie przeprowadzane są zajęcia praktyczne.

  Grupa zwiedziła następnie Miejsce Pamięci, były obóz koncentracyjny Mittelbau-Dora, gdzie produkowano rakiety V2. Zwiedziliśmy muzeum, uczniowie poznali bliżej historię II Wojny Światowej.

  Po obiedzie, podzieleni na grupy obejrzeliśmy Höhlenwohnungen, czyli mieszkania wykute w skale, w których jeszcze na początku XX wieku mieszkali ludzie. Przewodnik oprowadzał nas w języku niemieckim, więc uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności.

  Na zakończenie przespacerowaliśmy się po mierzącym 458,5 m moście, wiszącym nad wąwozem, z którego doskonale widać jezioro zaporowe, powstałe dzięki wybudowaniu Rappbodetalsperre.

  W drodze powrotnej wstąpiliśmy do stolicy Niemiec, Berlina. Obejrzeliśmy panoramę Berlina z kopuły Reichstagu oraz odbyliśmy krótką przejażdżkę po mieście. Pani przewodnik pokazała nam kilka najważniejszych zabytków tego miasta.

  Projekt prowadzony był  częściowo w języku angielskim i niemieckim (ewentualne problemy ze zrozumieniem pomogli rozwiązać nauczyciele języka niemieckiego którzy wzięli udział w wycieczce). Uczniowie zachęcani byli do podejmowania komunikacji w językach obcych.

  LO Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE