Więcej
  Strona głównaBlogiUratujmy razem nagrobek polskiego kompozytora Franciszka Lessla na cmentarzu w Ostrołęce

  Uratujmy razem nagrobek polskiego kompozytora Franciszka Lessla na cmentarzu w Ostrołęce

  Franciszek Lessel to wielki polski kompozytor i pianista. Jako jedyny Polak miał zaszczyt kształcić się w Wiedniu u Josepha Haydna. Z ziemią warecką związany poprzez Marię Wirtenberską, której majątkiem we wsi Pilica administrował w latach 1823-1836. W tym roku, 26 grudnia przypada 185. rocznica śmierci Lessla. Jego nagrobek, w bardzo złym stanie, znajduje się na cmentarzu w Ostrołęce koło Warki.

  Zachęcamy wszystkich do wsparcia inicjatywy uratowania nagrobka Franciszka Lessla. Społeczny Komitet w którego skład weszli przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji zbiera środki na ten cel. Można przekazać darowiznę na konto 61 9154 0005 2001 0098 3361 0001 z dopiskiem LESSEL (konto użyczone przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.) lub wpłacić je poprzez portal zrzutka.pl/5yn6em.

  Razem możemy uratować dla kolejnych pokoleń pamięć o wielkim Polaku, którego losy związane zostały z ziemią warecką. Liczy się każda wpłata. 10, 20, 50 czy 100zł pomnożone przez kilkadziesiąt, kilkaset czy może tysiące osób, którym na sercu leży lokalne i narodowe dziedzictwo historyczno-kulturowe doprowadzi do wspólnego sukcesu.

  DZIĘKUJEMY!

  Franciszek Lessel (ok. 1780 – 1838)

  Polski kompozytor i pianista, urodzony ok. 1780 roku w Warszawie, zmarł 26 grudnia 1838 w Piotrkowie Trybunalskim,  pochowany na cmentarzu w Ostrołęce niedaleko Warki.

  Pierwsze lekcje młody Franciszek pobierał od swojego ojca Wincentego Ferdynanda Lessela, który był również kompozytorem. Pod koniec 1799 r.  wyjechał do Wiednia, gdzie podjął – jako jedyny Polak, kompozytorskie studia u Josepha Haydna. Po śmierci swego mistrza w 1809 r. wrócił do Polski. Koncertował (grał na fortepianie i harmonice szklanej), udzielał lekcji muzyki, komponował własne utwory. Jego koncerty odbywały się w Wiedniu, Krakowie, Warszawie, a także w Puławach, gdzie jego ojciec zorganizował orkiestrę na dworze Czartoryskich.

  Nieszczęśliwie zakochany w nieślubnej córce księżnej Izabeli Czartoryskiej – Cecylii Beydale. Małżeństwo nie mogło dojść do skutku ze względu na różnice w urodzeniu i złą sytuację finansową kompozytora. Według podania, Wariacje na temat polskiej pieśni ludowej a-moll Lessel napisał właśnie dla Cecylii. Utwór ten jest bardzo efektowny i silnie emocjonalny – szereg dramatycznych i burzliwych wariacji został poprzedzony sentymentalnym tematem głównym, który powraca na koniec jako swoisty epilog.

  Po roku 1812 rozgoryczony Lessel zdecydował się zostać administratorem w majątku Gzików koło Kalisza. Sprawy muzyczne w jego życiu zeszły na plan dalszy, nie zaniechał jednak zupełnie komponowania. Od 1823 był pełnomocnikiem dóbr Marii Wirtenberskiej w Pilicy, nadzorował rozbudowę i urządzenie parku romantycznego. W roku 1836 został administratorem w Instytucie w Marymoncie, a w 1837 – inspektorem gimnazjum gubernialnego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zmarł w 1838 r.

  W muzyce Lessela słychać wpływy Haydna i Mozarta, jak też silny związek ze stylem brillant. Do najciekawszych z nielicznie zachowanych utworów należy Koncert fortepianowy C-dur op. 14 z motywami ludowymi (mazur, pieśń kozacka) w finałowym Rondzie. Lessel jest także autorem kilku sonat fortepianowych nawiązujących w pewnym stopniu do stylu J. Haydna. Są to jedne z najlepszych, a także jedne z niewielu zachowanych polskich sonat fortepianowych z epoki klasycyzmu.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE