Więcej
  Strona głównaInstytucjeWareccy turyści na szlaku "XXIV Zlotu Turystów Województwa Mazowieckiego"

  Wareccy turyści na szlaku „XXIV Zlotu Turystów Województwa Mazowieckiego”

  Warecki Oddział PTTK zaprosił swoich członków i sympatyków na XXIV Zlot Turystów Województwa Mazowieckiego „Lipsko 2023”, który odbył  się w dniach 30 września – 1 października 2023 r. Organizatorami byli: Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK i Oddział PTTK w Lipsku.  Turyści swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzania Solca nad Wisłą, miasta które prawa miejskie otrzymało w połowie XIV w. z rąk Kazimierza Wielkiego. Pierwsze wzmianki o Solcu pochodzą z 1136r, zapisane w Bulli gnieźnieńskiej. Nazwa Solec związana jest z handlem solą. Następnie zachwycili się obserwując 16 Królewskie Regaty Wiślane . Regaty mają długą tradycję. Pierwsi organizatorzy pragnęli,  aby było to święto wszystkich, którym sprawy wiślane są bliskie – wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny i miłośników przyrody wiślanej. Na nabrzeżu czekały na nich stragany z regionalnym rękodziełem oraz smakołyki tego terenu. Wszystkich zachwycił „buraczak”, czyli placek z buraka cukrowego. Mieli również okazję posłuchać Zespołu Śpiewaczego „Powiślacy” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą.

  W Lipskim Centrum Kultury odbyło się oficjalne otwarcie zlotu oraz prelekcje poświęcone turystyce, wręczenie dyplomów i podziękowań, w tym z okazji 25 lecia MFO PTTK oraz 35 lecia Oddziału PTTK w Lipsku. Trzech  działaczy oddziału PTTK w Warce:  Mariola Bienias, Barbara Panek i Karol Jakubaszek otrzymali dyplomy uznania w podziękowaniu za zaangażowanie i efektywną pracę na rzecz rozwoju turystyki. Dyplomy wręczyła Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki oraz prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystyki. Słodkim akcentem kończącym oficjalną część zlotu był jubileuszowy tort.

  Po oficjalnych uroczystościach przejechali do klimatycznego Dworku Anna, położonego w spokojnej i malowniczej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku w miejscowości Podgóra. Tam, po zameldowaniu  w ekskluzywnych pokojach, spotkali się na biesiadzie turystycznej, w czasie której nie zabrakło rozmów i zabaw integracyjnych.

  Drugi dzień zlotu też był bardzo ciekawy. Turyści mieli okazję odwiedzić Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Muzeum Regionalne powstało w latach 70-tych ubiegłego stulecia . Od tamtego momentu prowadzi działania celem zachowania pamięci o ludziach i miejscach – dziedzictwie kulturowym Zwolenia i regionu zwoleńskiego. Muzeum czerpie zarówno z faktu pochodzenia, zamieszkiwania i działania w tych okolicach poety Jana Kochanowskiego (Sycyna-Czarnolas-Zwoleń) i jego pozostałych krewnych, jak również bogatej i burzliwej historii.

  Następnie dotarli do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Siedzibą muzeum jest klasycystyczny dworek, pochodzący z XIX wieku.  Mieli okazję pospacerować po parku, który został założony w połowie XIX w. To tu J. Kochanowski napisach we fraszce „Na lipę”:  „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie…” Odpoczęli sobie w kawiarence przy smacznej kawie i herbacie.

  Na turystów czekał już autokar i sympatyzujący z Oddziałem PTTK kierowca, pan Rafał Malinowski. W drodze powrotnej turyści  planowali udział w przyszłorocznym zlocie.

  PTTK Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE