Więcej
  Strona głównaInstytucjeJubileusz stulecia Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej...

  Jubileusz stulecia Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi

  Każdy jubileusz skłania do refleksji nad mijającym czasem. 100-lecie szkoły staje się okazją do wspomnień, które na zawsze pozostały w pamięci wielu pokoleń – czas je porządkuje, dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Choć czasu nie da się zatrzymać, warto wracać do chwil, które pozostają w naszej pamięci na zawsze. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj do nas przemawia, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością.

  W tym roku przypada jubileusz stulecia Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi. Z tej okazji 7 października 2023 r. odbyły się uroczystości rocznicowe, w które – oprócz społeczności szkolnej – włączyło się również całe lokalne środowisko. Honorowym patronatem objął wydarzenie Dariusz Gizka – Burmistrz Warki.

  Tę ważną chwilę dzielili z nami: Stanisław Karczewski – Senator RP, Mirosław Maliszewski – Poseł na Sejm RP, Leszek Przybytniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jolanta Sitarek – Wicestarosta Powiatu Grójeckiego, Dariusz Gizka – Burmistrz Warki, Teresa Knyzio – Wiceburmistrz Warki, Jan Madej – Radny Rady Powiatu Grójeckiego, Cezary Kołodziejski – Radny Powiatu Grójeckiego, Marta Cytryńska – Wójt Gminy Jasieniec, Arkadiusz Kosiński – Burmistrz Brwinowa, absolwent naszej szkoły, przedstawiciele Rady Gminy Warka z Przewodniczącym Danielem Bugałą na czele, delegacja z Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach, obwód lwowski, z dyrektor Teresą Teterycz na czele, Natalia Wojtyra – Prezes Zarządu Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK, Mieczysław Żochowski – Członek Zarządu Głównego PTTK, Piotr Godusławski – leśniczy leśnictwa Rytomoczydła, Jolanta Piątosa – Dyrektor MGOPS w Warce i nasza absolwentka, Paweł Maciejewski – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Monika Kozłowska – Dyrektor Ośrodka Sportu w Górze Kalwarii, dr Marcin Bąkiewicz – Prezes Fundacji „Conviventia” im. Juliusza Słowackiego, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół powiatu grójeckiego, przedstawiciele OSP w Nowej Wsi, Klubu Seniora Czerwone Jabłuszko, Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi i Rytomoczydłach, byli dyrektorzy, a także rodziny pierwszych kierowników i dyrektorów, emerytowani pracownicy, absolwenci oraz przyjaciele Szkoły. Swoją obecnością zaszczyciła nas najstarsza absolwentka szkoły – pani Henryka Tomala, która nie ukrywała wzruszeń i nie szczędziła nam podziękowań i pochwał.

  Uroczystości rozpoczęła msza święta, którą celebrował ks. Wojciech Piórko. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do siedziby Szkoły. Przemarszowi towarzyszyła Kapela Bialska. Po zajęciu miejsc przez gości i wprowadzeniu pocztów sztandarowych odśpiewano hymn państwowy. Podniosły charakter uroczystości podkreślił polonez – dostojnie odtańczony przez uczniów w strojach szlacheckich, a przygotowany przez panią Monikę Górniewicz.

  Mimo że pogoda starała się pokrzyżować nasze jubileuszowe plany – nie daliśmy za wygraną! Głos zabrały: Marzena Tomaszewska – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi oraz Monika Poniewierska-Czupryniak – Przewodnicząca Rady Rodziców, które powitały serdecznie wszystkich przybyłych gości.

  W dalszej części uroczystości mieliśmy przyjemność poznania niezwykłej historii naszej Szkoły. Prelegentką była prezes wareckiego oddziału PTTK i jednocześnie nauczycielka w Nowej Wsi – Marzena Jankowska. Słuchając jej, oczami wyobraźni widzieliśmy kolejne etapy funkcjonowania i rozwoju szkoły podstawowej, pokonywanie trudności lokalowych, powiększanie się kadry, osiągnięcia uczniów. Zrozumieliśmy, że przeszłość ukształtowała teraźniejszość, a teraźniejszość stworzy niezwykłą przyszłość.

  Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień, wygłoszonych przez naszych dostojnych gości. Skierowali oni do nas słowa pełne uznania, przyjaźni, ciepła, pozytywnych emocji i optymizmu, gratulując dotychczasowych osiągnieć i życząc dalszych sukcesów wszystkim członkom szkolnej społeczności.

  Bardzo podniosłym momentem było wręczenie Szkole wyjątkowego medalu pamiątkowego. Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Leszek Przybytniak, na ręce Dyrektor, przekazał niezwykłe odznaczenie – medal Pro Masovia, nadawany osobom fizycznym i instytucjom za całokształt działalności zawodowej, społecznej, publicznej na rzecz Województwa Mazowieckiego.

  Następnie pięknie zaprezentowali się Nasi uczniowie. Zabrali nas w niecodzienną podróż w czasie. Obserwowaliśmy, jak wydarzenia historyczne wpływały na całokształt istnienia naszej Szkoły na przestrzeni lat, a jak funkcjonuje ona dziś. Oryginalny scenariusz tej inscenizacji przygotowały panie: Lidia Ciża i Ewa Malowaniec. O muzyczną i wokalną stronę przedstawienia zadbała pani Monika Górniewicz.

  Uwieńczeniem uroczystości był tort jubileuszowy przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rytomoczydłach.

  Uroczystość uświetniła Kapela Bialska z Białej Rawskiej pod kierownictwem pana Zenona Karpińskiego, która rozgrzewała nas utworami na ludową nutę. Wśród dodatkowych atrakcji pojawiła się prezentacja z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowana przez Fundację Centrum Ratownictwa Specjalnego.

  W sali gimnastycznej zorganizowana została wystawa, dokumentująca historię placówki. Udostępniona została „Złota Księga”, w której można było dokonać pamiątkowego wpisu. Cały teren szkoły został pięknie udekorowany przez Rodziców. O strefę gastronomiczną zadbały nasze panie kucharki, niezastąpieni Rodzice oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi i Rytomoczydłach. To właśnie dzięki Nim można było zjeść przepyszne ciasta, pajdę chleba ze smalcem, smaczny żurek, placki, śledziki i wypić kawę, herbatę lub zimne napoje. Kulinarną niespodzianką był pieczony dzik dla wszystkich uczestników uroczystości ufundowany przez państwa Ilonę i Roberta Paczyńskich. Biesiadę umilał nam zaprzyjaźniony zespół w składzie: Krzysztof Olczak, Zenon Karpiński oraz Monika Górniewicz.

  Mimo deszczu uroczystość okazała się ogromnym sukcesem, o czym świadczą liczne głosy zadowolonych gości. Z jednej strony towarzyszyła nam chwila zadumy i zatrzymania w codziennym zgiełku, z drugiej zaś: radość, bo to duma i ogromny zaszczyt przeżyć ten niezwykły jubileusz.

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom jubileuszu za pozdrowienia i życzenia – oby się spełniły. Miło było razem powspominać, wspólnie się wzruszyć oraz spojrzeć na naszą Szkołę z zupełnie innej perspektywy.

  Wyrazy wdzięczności kierujemy również do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości na wysokim poziomie, dbając o sprawy przyziemne, aczkolwiek niezbędne dla właściwego przebiegu tego niezwykłego wydarzenia.

  Ewa Malowaniec – nauczycielka Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Nowej Wsi

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE