Więcej
  Strona głównaBlogiOrkiestra Moderato to nasza duma! - wywiad z dyrygentem

  Orkiestra Moderato to nasza duma! – wywiad z dyrygentem

  Wywiad z dyrygentem Miejskiej Orkiestry Moderato Ryszardem Florkiem z dnia 24.01.2024 r.

  Redakcja: Na początku proszę, aby powiedział nam Pan kilka słów o sobie. Jak rozpoczęła się Pana kariera muzyczna?

  Ryszard Florek: Edukację muzyczną rozpocząłem w wieku 14 lat. Ukończyłem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Nowym Sączu w klasie saksofonu. Przez wiele lat pracowałem jako muzyk-solista w Orkiestrze Reprezentacyjnej Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych. Przez lata swojej muzycznej aktywności współpracowałem z wieloma muzykami oraz zespołami.

  Z Nowego Sącza na Mazowsze i do Warki?

  Okolice Nowego Sącza to moje rodzinne strony. Po ukończeniu edukacji szkolnej zostałem powołany do Warszawy do wojska (z przeznaczeniem do orkiestry wojskowej) i tutaj pojawił się pierwszy kontakt z Warką, ponieważ z orkiestrą przyjeżdżaliśmy co roku na uroczystość do Parku na Winiarach przed pomnik Pułaskiego. Po latach mieszkania w Warszawie zdecydowaliśmy z żoną, że przeprowadzimy się właśnie do Warki, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

  Od kiedy rozpoczęła się Pana przygoda z Miejską Orkiestrą Moderato?

  Do orkiestry dołączyłem w 2013 roku, najpierw jako muzyk, a później jako instruktor.

  Kiedy oficjalnie został pan dyrygentem Moderato?

  Od maja prowadziłem orkiestrę „w zastępstwie”, a oficjalnie dyrygentem zostałem od listopada 2023.

  I od razu duże wyzwanie – Koncert Niepodległościowy?

  Tak, to był pomysł dyrektora „Dworku na Długiej” (w strukturach którego działa orkiestra), żeby od razu spróbować zrobić coś dużego. Listopadowy występ samej orkiestry to było bardzo trudne zadanie. Kiedy wróciłem do niej w maju była mocno osłabiona, a my dodatkowo zdecydowaliśmy się zaprosić gości – wokalistki, wokalistów, chóry i instrumentalistów. Na szczęście udało się i to było pięknym początkiem „odrodzonej” orkiestry. Muszę podziękować muzykom, którzy po latach przerwy powrócili do Moderato. To właśnie dzięki nim mogliśmy zagrać Koncert Niepodległościowy, który obejrzało i wysłuchało kilkaset osób i wg informacji jakie mam został on odebrany bardzo pozytywnie. Świadczą o tym chociażby liczne zapytania rodziców o możliwość nauki gry ich dzieci w orkiestrze.

  Świadczy o tym również sukces ostatniego Koncertu Noworocznego, na który bezpłatne zaproszenia rozeszły się w kilka dni.

  Także dla mnie było to ogromne zaskoczenie. W koncercie uczestniczyło ponad 250 osób, a wiem, że zainteresowanie było znacznie większe niż możliwości sali imprez w Centrum Sportu i Rekreacji. Na szczęście przed nami jeszcze jeden koncert świąteczny. Tradycją stało się już to, że Orkiestra Moderato występuje w ostatnią niedzielę stycznia w kościele MB Szkaplerznej w Warce. Tak będzie i w tym roku. Zapraszamy 28 stycznia. Wystąpimy po mszy, która odprawiona zostanie o godz. 12:00.

  Ile koncertów udało się już zagrać pod Pana batutą?

  Miałem przyjemność dyrygować orkiestrą już podczas siedmiu występów dla publiczności – występy z okazji 100-lecia KS Warka oraz 25-lecia Mazowsza, Vivat Pułaski, Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych, Światowy Dzień Jabłka, Koncert Niepodległościowy oraz Koncert Noworoczny.

  Za chwilę ósmy koncert w kościele MB Szkaplerznej, a co dalej?

  Ósmy i zaraz po nim dziewiąty, gdyż tego samego dnia 28 stycznia zagramy podczas wareckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapraszamy do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Warce na godz. 17:00. To będzie koncert bardziej rozrywkowy w porównaniu z tym w kościele, więc warto być nawet na obydwu naszych występach.

  Podczas Koncertu Noworocznego zapowiedziana została akcja „Zostań Mecenasem Orkiestry Moderato”, na czym ma ona polegać?

  Myśląc o rozwoju orkiestry, w której ponownie gra duża grupa muzyków (jest ich obecnie ok. 40), nie sposób nie wspomnieć o potrzebach finansowych. Corocznie Samorząd Warki poprzez swoją jednostkę Dworek na Długiej przeznacza na funkcjonowanie orkiestry ok. 160 tys. zł. Środki te przeznaczane są na utrzymanie pomieszczeń do prób i zajęć, wynagrodzenie moje jako dyrygenta oraz częściowe wynagrodzenie instruktorów prowadzących zajęcia z nauki gry na instrumentach, koszty drobnych napraw, doposażenia, wyjazdów, itd. Jednak potrzeby są duże. Ostatnio musieliśmy zamówić doszycie kilkunastu mundurów galowych za prawie 20 tys. zł. Planujemy zakup t-shirtów do występów letnich, nowych jednolitych butów, musimy uzupełnić zasób kurtek, a także dokupić kilka ważnych instrumentów, których koszt to kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mając tak duże potrzeby pomyśleliśmy, że spróbujemy poprosić lokalne firmy o wsparcie. Nie tylko firmy, ale też każdego komu podoba się nasza działalność i chciałby ją wesprzeć w formie darowizny.

  W jaki sposób można zatem wesprzeć Orkiestrę Moderato?

  To bardzo proste. Wystarczy wpłacić darowiznę na konto Dworku na Długiej – nr 88 9154 0005 2001 0015 1920 0001 z dopiskiem „Darowizna Moderato”.

  Życzymy zatem sukcesów, nie tylko muzycznych, ale także fundraisingowych. Proszę jeszcze przypomnieć, w jaki sposób można się skontaktować z orkiestrą? Gdzie szukać informacji o Waszej działalności?

  Aktualne informacje można znaleźć na oficjalnym fanpage na platformie Facebook. Zapraszam do polubienia strony. Oczywiście na stronie Dworku na Długiej również pojawiają się bieżące informacje dotyczące działalności orkiestry. Jeśli chodzi o kontakt bezpośredni to można zadzwonić lub napisać do Dworku (793-800-142, dworek@dworek.warka.pl) lub do mnie (601-807-205, flo5@op.pl).

  Dziękujemy za rozmowę

  Dziękuję i do zobaczenia na koncertach!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE