Więcej
  Strona głównaWiadomościWzrost bezrobocia w powiecie grójeckim

  Wzrost bezrobocia w powiecie grójeckim

  W przeciągu miesiąca o 58 osób zwiększyła się liczba bezrobotnych w powiecie grójeckim – wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy.

  Dane opublikowane przez PUP wskazują na wzrost bezrobocia we wszystkich powiatach regionu radomskiego.  Porównując tę sytuację do stanu z października, w listopadzie liczba osób nieposiadających stałego zatrudnienia zamieszkujących przy tym region radomski wzrosła aż o blisko 1400 osób.

  Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy niestety nie jest tymczasowym problemem. Począwszy od początku 2013 roku w regionie radomskim poziom bezrobocia stale się powiększa. Według Powiatowego Urzędu Pracy winnym złej sytuacji na rynku pracy jest przede wszystkim kryzys, który dotknął większości małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących w regionie. Rozwój bezrobocia częściowo spowodowany jest także zakończeniem prac sezonowych, przy których wiele osób w drugim półroczu 2013 r mogło znaleźć zatrudnienie.
  Niestety ale na chwilę obecną nie zanosi się na spadek poziomu bezrobocia. Większość Urzędów Pracy wydała już wszelkie środki przeznaczone na walkę z bezrobociem. A na nowe subwencje na razie się nie zanosi. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przedstawiło konkretnego planu na 2014 rok dotyczącego zwalczania skutków bezrobocia w regionach. Zatem w przyszłym roku liczba takich form walki z bezrobociem jak staże, dofinansowanie powstawania nowych miejsc pracy czy roboty publiczne będzie mocno zredukowana.

  Powiat grójecki, w którym bezrobocie wzrosło o 58 osób nie wiedzie prymu w zestawieniu PUP. W regionie radomskim najgorsza sytuacja na rynku pracy jest w powiecie radomskim, w którym to w przeciągu miesiąca status osoby bezrobotnej osiągnęło blisko 350 osób. Równie niepokojący wzrost stopy bezrobocia zanotowano w powiatach lipskim, zwoleńskim i szydłowieckim. Najmniejszy miesięczny wzrost bezrobocia w przeliczeniu na jednego mieszkańca zanotowano w powiecie białobrzeskim.

  W listopadzie liczba bezrobotnych zamieszkujących powiat grójecki zwiększyła się o 58 osób. Oznacza to, że ciągle w powiecie grójeckim bez pracy pozostaje ponad 3 500 osób.  Wierząc danym radomskiego oddziału Powiatowego Urzędu Pracy co 30 mieszkaniec powiatu grójeckiego jest osobą bezrobotną.
  Niestety mechanizm obliczania stopy bezrobocia stosowany przez urzędy pracy nie uwzględnia tak zwanego ukrytego bezrobocia. A zważając na fakt, iż w powiecie grójeckim dominują sady i gospodarstwa rolne, w których wiele osób podejmuje „nieoficjalną” pracę, to spodziewać się można, iż rzeczywisty poziom bezrobocia w naszym rejonie znacznie przewyższa ten prognozowany przez PUP.

  image description

   

  info & grafika: regiopraca.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE