Więcej
    Strona głównaBlogiStudenci ze Szwajcarii odkrywają uroki Szlaku Jabłkowego

    Studenci ze Szwajcarii odkrywają uroki Szlaku Jabłkowego

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – koordynator Szlaku Jabłkowego miało przyjemność gościć studentów Uniwersytetu w Lucernie, którzy przez tydzień przebywali w Polsce, ucząc się i poznając walory naszego regionu.

    Wizyta w Największym Sadzie Europy była jednym z kilku elementów 7-dniowego pobytu w Polsce. Studenci swoje zwiedzanie rozpoczęli od Grupy producenckiej Twój Owoc z Wichradza. Zapoznali się tam ze strukturą firmy i obszarem jej działalności. Mieli także możliwość zwiedzenia jednego z najnowocześniej wyposażonych sadów jabłoniowych oraz linii pakującej. Ze względu na obszar swoich zainteresowań (transport/logistyka) ze szczególnym zainteresowaniem zgłębiali rynki zbytu polskich jabłek, o których opowiadał Prezes Grupy – Artur Pietrzycki. Magdalena Wrotek-Figarska ze Stowarzyszenia Sady Grójeckie z kolei przybliżyła zagadnienia związane z najważniejszymi oznaczeniami unijnymi – ChOG (Chronione Oznaczenie Geograficzne), ChNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia), GTS (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność).

    Kolejnym punktem programu była pasieka braci Tuszyńskich. Uczestnicy wzięli tam udział w warsztatach obrazujących cykl życia pszczoły, posmakowali różnych odmian miodu, a także zgłębili tajniki apiterapii i obejrzeli specjalistyczną komorę do inhalacji powietrzem ulowym.

    Wizyta na Szlaku Jabłkowym nie mogła obyć się bez degustacji lokalnych kulinariów. Pani Agnieszka Kurowska-Kobus z Restauracji FUM ugościła studentów obiadem z menu „Jabłko na Widelcu”. Byli oni pod wrażeniem smaku Barszczu z białych warzyw, kaczki z jabłkiem oraz szarlotki.

    Przewodniczka Zamku w Czersku przybliżyła studentom kontekst historyczny regionu oraz… postać królowej Bony, która tak bardzo przyczyniła się do rozwoju tutejszego sadownictwa.

    Gospodarstwo Sadownicze Marka i Moniki Szymaniak odkryło przed uczestnikami tajniki organizacji nasadzeń oraz uprawy jabłoni i gruszy. Opowieść okraszona była ciekawostkami na temat aktualnych metod upraw, najpopularniejszych odmian i… pozyskiwania kontrahentów i metod negocjacji.

    Ostatnim punktem programu wizyty studyjnej był Browar rzemieślniczy „Browarka”, w którym właściciel – Hubert Kurzepa – zdradził tajniki warzenia wareckiego piwa oraz zademonstrował przykłady piwnej kooperatywy, której przykładem jest współpraca z lokalną branżą HoReCa i tworzenie dla niej produktów na bazie piwa, jak chociażby „Drzewo życia”, „Jabłko chmielone”, „Borówkowe”.

    Dopełnieniem szlakowej przygody były… burgery z jabłkiem zaserwowane przez Bistro na Rogu – nowy obiekt Szlaku. Studenci zgodnie stwierdzili, że nie spodziewali się, że region warecki skrywa takie perełki i że z takim zaangażowaniem potrafimy mówić o naszej pracy. Opiekun grupy – profesor Michael Derrer – zapowiedział, że chce we wrześniu odwiedzić Warkę z kolejną grupą, tym razem studentów z Ankary!

    – Goszczenie grupy ze Szwajcarii było dla nas ogromnym wyróżnieniem. Cieszymy się, że spełniliśmy oczekiwania. Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa i z przyjemnością dzielimy się opowieściami o nim. Zadowolone uczestników i ich opiekunów jeszcze bardziej nas mobilizuje do pracy na rzecz promocji regionu – mówi Marzena Pawłowska ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A. 

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
    Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

    NAJPOPULARNIEJSZE