Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejSkąd się wzięły smoki w Polsce?

  Skąd się wzięły smoki w Polsce?

  Drugie w tym semestrze spotkanie Wareckiej Akademii Wiedzy w Dworku na Długiej, odbyło się w czwartek – 6 lutego 2014. Wykład pt. INWAZJA SMOKÓW W KRAINIE LACHÓW wygłosił Daniel Sukniewicz.

  Jakkolwiek smoki występują we wszystkich kulturach świata, my skupiliśmy się szczególnie na potworach zamieszkujących tytułową krainę Lachów (Lechitów), czyli Polskę właśnie. Skąd pochodzi słynny smok wawelski? Czy warszawska syrenka nie ma przypadkiem smoczego rodowodu? I najciekawsze – smok herbowy Ziemi Czerskiej ( w tym przecież i Warki). Daniel Sukniewicz dawno już udowodnił nam, że to wyjątkowa i pełna tajemnic kraina. Teraz dowiedzieliśmy się, że kultura Mazurów (Mazowszan), nieco inna niż pozostałych dzielnic, które znacznie wcześniej weszły w skład państwa polskiego – ma głębokie powiązania z systemami rozumienia i interpretacji rzeczywistości ludów tak odległych jak Egipcjanie, Chińczycy, Wikingowie czy nawet prekolumbijscy mieszkańcy Ameryki Środkowej. Jesteśmy coraz bardziej dumni ze swojej przeszłości, ze swojej „małej ojczyzny”.

  Hanna Szczepanowska – koordynator Wareckiej Akademii Wiedzy

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE