14.6 C
Warka
piątek, 31 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejMazowieckie Kuratorium promuje Warkę

  Mazowieckie Kuratorium promuje Warkę

  W ostatnim numerze „Oświaty Mazowieckiej” – czasopisma wydawanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty i kolportowanego do szkół na terenie całego województwa zamieszczony został artykuł zachęcający do odwiedzenia Warki i poznania w nietypowy sposób historii tego miasteczka nad Pilicą. Nietypowy, bo z wykorzystaniem wareckich questów…

   

  Poniżej prezentujemy tekst zamieszczony w czasopiśmie.

  „Jak połączyć dwa światy – świat przygód i wiedzy? Co zrobić aby młodzi ludzie z chęcią odkrywali dziedzictwo naszego narodu ucząc się jednocześnie wielu, różnorodnych i wartościowych rzeczy? Jednym ze sposobów może być questing czyli coraz bardziej popularna forma turystyki bezobsługowej, tj. takiej, którą można realizować samodzielnie, niezależnie od pory dnia i roku, bez przewodników i osób obsługujących. Mając w ręce jedynie ulotkę questową można odkrywać dorobek przyrodniczy i kulturowy danego miejsca, historię i legendy z nim związane, jednocześnie rozwiązując różnorodne zagadki i zdobywając „skarby”. W Warce, dzięki zrealizowanemu przez Gminną Jednostkę Kultury „Dworek na Długiej” oraz kilku partnerów i osób indywidualnych projektowi pt. „Warka – miasto zagadek” można naocznie przekonać się jak ciekawym pomysłem na spędzenie czasu wolnego jest questing. Jeśli na Twej drodze, przy okazji czy też specjalnie, pojawia się niemalże 7-wiekowy gród nad Pilicą i masz wolną godzinkę to wareckie „skarby” mogą być Twoje. Jeśli chciałbyś poznać losy Bohatera Powstania Listopadowego 1830 roku i odwiedzić miejsca z nim związane – polecamy quest o „Piotrze Wysockim”. Legendy m.in. o siłaczu spod Warki co dzwony nosił czy o uzdrowieńczej mocy wareckiego piwa poznać można wędrując questem „Wareckich Legend”. O istniejących kiedyś w Warce „Siedmiu Świątyniach” opowiada kolejna, niezwykle interesująca wyprawa a historię zamieszkujących w Warce wyznawców judaizmu i ich zwyczaje przybliża quest „Dzieje Wareckich Żydów”.

  Każdy, kto chciałby wyruszyć na wyprawę questową po Warce może odwiedzić stronę www.wareckiquesting.pl i samodzielnie wydrukować sobie ulotki lub może otrzymać je w kilkunastu miejscach w Warce i okolicy (lista podana na stronie www).

  Zapraszamy do odkrywania nieodkrytego z wareckimi questami… a jeśli już do Warki zawitacie to pamiętajcie, że jest tu przepiękne, zrewitalizowane Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego – bohatera dwóch narodów – Polski i Stanów Zjednoczonych, dwa wielowiekowe kościoły a na wareckim rynku jedyny na świecie konny pomnik wielkiego polskiego hetmana Stefana Czarnieckiego, który w 1656 roku pod Warką rozgromił Szwedów. Będąc na rynku warto wsłuchać się w warecki hejnał, rozbrzmiewający codziennie punkt 12:00 z wieży strażackiej…

  Zapraszamy do Warki, miasta zagadek.”

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE