12.1 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZmarł Honorowy Obywatel Warki - płk dypl. pil. Mieczysław Podgórski

  Zmarł Honorowy Obywatel Warki – płk dypl. pil. Mieczysław Podgórski

  16 września 2015 roku w wieku 99 lat zmarł Honorowy Obywatel Warki płk dypl. pil. Mieczysław Podgórski.

  Urodził się 20.11.1916 roku we Lwowie. W 1937 roku rozpoczął swoją wojskową służbę.  Po wkroczeniu Rosjan do Lwowa, jako jeniec wojenny został wywieziony do łagru. Pracował tam przy budowie linii kolejowej Kołtas – Workuta. W 1941 r. z grupą jeńców wywieziony został do łagru w pobliżu rzeki Kama. W grudniu 1942 roku jadąc do Armii gen. Andersa ciężko zachorował na zapalenie płuc i pozostawiono go w szpitalu, do kwietnia 1943 roku. 5 maja 1943 r. rozpoczął służbę w 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W lipcu 1943 r. został przeniesiony do 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego  „Warszawa”. Brał czynny udział we wszystkich operacjach tego pułku do maja 1945 roku. Wykonał 20 lotów bojowych. Płk Mieczysław Podgórski wraz z innymi lotnikami przeprowadzając rozpoznanie przedpola przyczółka warecko-magnuszewskiego właśnie nad Warką przeszli chrzest bojowy. W 2000 roku płk Podgórski w rozmowie z Tadeuszem Kulawikiem wspominał:Razem we wszystkich operacjach nasz pułk wykonał 1401 lotów bojowych w czasie 1393 godzin, co daje przeciętnie 35 lotów bojowych na jednego pilota. Stoczyliśmy 56 walk powietrznych, strącając 9 samolotów nieprzyjacielskich i uszkadzając 6 następnych. Sukces nasz polegał jednak nie na ilości straconych samolotów, ale na skutecznym wsparciu wojsk lądowych. Byliśmy pułkiem frontowym, ściśle współpracującym z wojskami lądowymi.

  Płk Mieczysław Podgórski w 1973 roku wraz z innymi lotnikami-weteranami otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Warki. Dwa lata później przeszedł w stan spoczynku. Od tamtej pory był aktywnym społecznikiem uczestniczącym w działalności Stowarzyszeń mających na celu podtrzymanie tradycji narodowych. Za swoją działalność odznaczony został: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

  7 listopada 2014 roku płk Mieczysław Podgórski przybył do Warki na uroczystość ponownego odsłonięcia i poświęcenia odrestaurowanego pomnika Bohaterskich Lotników 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w nowej lokalizacji. Płk Podgórski nie krył wzruszenia i jednocześnie podziwu dla lokalnego samorządu za niezwykle aktywne działania pielęgnujące historię i tożsamość lokalną.

  Msza Święta żałobna odbędzie się 25 września 2015 roku o godzinie 11.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w Warszawie, po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu w Rembertowie.

  Samorząd Miasta i Gminy Warka reprezentować będzie delegacja na czele z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Szymonem Cieślakiem oraz Dyrektorem Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” i Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Grójeckiego Andrzejem Zarębą oraz Poczet Sztandarowy Urzędu Miejskiego. 

  Cześć Jego Pamięci!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE