-6.2 C
Warka
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejBędzie kolejny lokalny komiks historyczny!

  Będzie kolejny lokalny komiks historyczny!

  To już trzeci komiks historyczny związany z bohaterami i historią Warki. Tym razem, Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przy współpracy z „Dworkiem na Długiej” i Muzeum im. K. Pułaskiego zamierza przybliżyć postać płk Władysława Kononowicza i losy jego oddziału walczącego 150 lat temu po obu stronach Pilicy. „Nadzieja, męstwo i śmierć” – ten tytuł w pełni oddaje historię zawartą w komiksie. Premiera publikacji w wersji tradycyjnej odbędzie się przy okazji oficjalnych uroczystości poświęconych Powstaniu Styczniowemu 22 stycznia. Podobnie jak w przypadku komiksu o bohaterze Nocy Listopadowej Piotrze Wysockim (www.oWysockim.pl) powstanie również wersja multimedialna komiksu, która zostanie zaprezentowana w czerwcu na specjalnie utworzonej stronie www.oKononowiczu.pl.

   

  Na pomysł promocji Warki oraz podnoszenia poziomu wiedzy historycznej o bohaterach i wydarzeniach związanych z Warką poprzez komiksy wpadli kilka lat temu: Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego Iwona Stefaniak oraz Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. – Andrzej Zaręba. Podobnie jak przy poprzednich komiksach autorami scenariusza są Anna i Leszek Owczarczykowie, rysunki zaś, już po raz drugi opracował Jacek Przybylski.

  Pierwszy komiks dotyczący „Bitwy pod Warką” jaką stoczył Hetman Stefan Czarniecki ze szwedzkim najeźdźcą ukazał się 7 lat temu, drugi, wspomniany już wcześniej – o Piotrze Wysockim – w roku 2011. Tak duży odstęp czasowy pomiędzy wydaniami spowodowany był dotacjami zewnętrznymi, które właśnie wtedy udało się pozyskać na realizację tych projektów. Dwa pierwsze wydawnictwa otrzymały dotację w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a ostatni, trzeci – dotację Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydanie komiksów nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia lokalnych samorządów i biznesu. W realizacji projektu o oddziale płk Władysława Kononowicza pomogli, poza wspomnianym już Samorządem Województwa Mazowieckiego – Poseł RP Czesław Czechyra, Starosta Powiatu Grójeckiego Marian Górski, Starosta Powiatu Kozienickiego Janusz Stąpór, Burmistrz Miasta i Gminy Warka Dariusz Gizka, Wójt Gminy Jasieniec Marek Pietrzak, Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Euzebiusz Strzelczyk, Wójt Gminy Głowaczów Stanisław Bojarski, Wójt Gminy Magnuszew Henryk Plak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski oraz firmy – Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego w Warce, Piekarnia Józef KAZANA, Serwis Samochodowy DOBRZYŃSKI, PRIMA Sp. z o.o. oraz PRIMA 2000 Sp. z o.o.

  Partnerami medialnymi są – www.warka24.pl oraz tygodnik OKO.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE