12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeSpotkanie uczniów CKZiU w Nowej Wsi z patronem

  Spotkanie uczniów CKZiU w Nowej Wsi z patronem

  W świątecznej scenerii 20 grudnia 2016 r. uczniowie CKZiU w Nowej Wsi z klas pierwszych kształcących się w zawodach: technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu technik ekonomista i technik spedytor, uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z regionalistą Remigiuszem Matyjasem.

  Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej budynku bursy szkolnej. Młodzież wysłuchała prelekcji o regionie grójeckim i patronie Szkoły – Tomaszu Nocznickim. Okazją do spotkania była 72. rocznica śmierci Tomasza Nocznickiego. Pan dr Remigiusz Matyjas przedstawił ciekawe fakty z życia Nocznickiego, których nie odnajdziemy na kartach książek. Pierwszoklasiści poznali biografię człowieka wytrwałego, który pomimo trudów, przeciwności losu, nigdy się nie załamał, nie poddał się i dążył do celu. Jego działalność społeczna, poświęcenie i walka o oświatę dla ludu oraz o pełny dostęp do nauki dla wszystkich dzieci wiejskich, zasługują na szczególne uznanie. ,,Dostojeństwo ludu jeno z oświatą przyjść może”- te słowa przez całe życie przyświecały Nocznickiemu.  Nasz gość zwrócił uwagę na wielką pasję Patrona – czytanie książek – i zasugerował, że warto brać przykład z Nocznickiego.

  W grudniu rozstrzygnięty został Konkurs dotyczący Patrona Szkoły, zorganizowany przez nauczyciela historii i bibliotekę szkolną. Uczniowie klas pierwszych zmagali się z testem, złożonym z 34 pytań. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie klasy I Technikum Ekonomicznego:

  I miejsce – Aleksandra Krzyżanowska, II miejsce – Mateusz Horosz, III miejsce – Anna Bałut.

  Pierwszoklasiści przygotowali także ciekawą wystawę dotyczącą Patrona.  Przygotowania do konkursu a także udział w lekcji z dr. Remigiuszem Matyjasem, pogłębiły wiedzę młodzieży dotyczącą Patrona i utwierdziły w przekonaniu, że jest to postać wyjątkowa, autorytet godny naśladowania.

  CKZiU Nowa Wieś

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE