Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRGorący zimowy rynek w Warce

  Gorący zimowy rynek w Warce

  17 grudnia – warecki rynek – przedświąteczna krzątanina, zakupy ozdób, uśmiechy na twarzach, w głowach przypominające się słowa kolęd, święty Mikołaj i jego sanie, choinki, pierniczki… Prawdziwy bożonarodzeniowy zawrót głowy! Po niedzielnym przedświątecznym wydarzeniu jakie miało miejsce w Warce każdy mieszkaniec na pewno już czuje, że nadchodzi najpiękniejszy czas w roku – Boże Narodzenie!

  Wiele osób w świąteczne przygotowania włączyło również swój udział w „Zimowej Odmianie Wareckiego Rynku”. Impreza, zainicjowana w poprzednim roku w ramach projektu „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji” charakterem przypominająca Bożonarodzeniowe Jarmarki ma na celu pozytywne zaczarowanie miasta i sprawienie by magia świąt zamieszkała tu na długi czas. Atrakcji nie brakowało i każdy, kto przybył na warecki rynek mógł znaleźć coś interesującego. Po raz kolejny cała gmina świętowała razem. Każdy uczestnik cieszył się, że w sercu miasta w czasie przedświątecznej krzątaniny mógł się na chwilę zatrzymać i razem przygotować siebie i swoją rodzinę na nadchodzący czas.

  Co wydarzyło się podczas „Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku”?

  Świąteczny kiermasz

  Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy stał się już małą warecką tradycją. Lokalne organizacje i instytucje przed świętami przygotowują piękne ozdoby, które mogą w niepowtarzalny sposób udekorować nasze domy. Tak było i w tym roku. Zaprezentowane dekoracje jak zawsze zaskakiwały oryginalnością i pomysłowością. Każde stoisko było pokazem kreatywności i cieszyło oczy kupujących. W tegorocznym kiermaszu wzięło udział 12 organizacji: Szkoła Podstawowa nr 1 w Warce wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu, Przedszkole Samorządowe „Bajkowy statek” w Warce, Świetlica w Bończy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie wraz z Grupą Seniorów „Michałowskie Poziomki”, Stowarzyszenie „ANIMATOR” z Lasek, Zespół Szkół Specjalnych w Grójcu – filia w Nowej Wsi, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce, Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi, Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi

  Oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Warce.

  Mikołaj z wizytą w Warce

  Wiadomo, przedświąteczny czas dla Świętego Mikołaja to istne szaleństwo. Ostatnie zakupy prezentów czy czytanie spóźnionych listów… Mikołaj został zaproszony do Warki na ten piękny przedświąteczny weekend. Na szczęście udało mu się poświęcić jeden dzień na to, aby w pięknych saniach pozować do zdjęć z dziećmi. Niestety, renifery muszą oszczędzać siły, dlatego sanie prowadził dostojny Hetman Stefan Czarniecki, który na ten dzień dzięki Świetlicy w Bończy nabrał nieco świątecznego charakteru.

  Choinki, światła i dekoracje

  Warecki rynek 17 grudnia wyglądał pięknie… Samorząd Warki wraz z Zakładem Usług Komunalnych jak co roku zadbał o imponującą wielką choinkę z mnóstwem światełek, udekorował drzewka rosnące wokół rynku, w całym mieście zawisły świąteczne iluminacje. Gospodarstwo Szkółkarskie Państwa Łazuckich dostarczyło choinki, które udekorowały plac. PSP w Konarach, Przedszkole Samorządowe w Warce, warecki oddział PTTK, Grupa Producentów Owoców „Twój Owoc” z Wichradza, Świetlica w Bończy oraz Kawiarnia-Galeria Rynek udekorowały drzewka wokół rynku. Na rynku pojawiła się szopka, która przypomina mieszkańcom o istocie świąt Bożego Narodzenia. Kiedy zapadł zmrok Burmistrz Warki Dariusz Gizka, po wspólnym odliczaniu z mieszkańcami, zapalił piękną gwiazdę na choince. Towarzyszył temu specjalny pokaz fajerwerków.

  Świąteczne przysmaki

  Na rynku w ten świąteczny dzień nie zabrakło wspólnego posiłku. Zaangażowane w akcję firmy gastronomiczne przygotowały wspaniałe przysmaki dla uczestników „Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku”. ROSOMAK przy wsparciu Hurtowni Art. Spożywczych i Przemysłowych „Nowociel” przygotował dla zmarzniętych kompot oraz grzańca. Zajazd na Winiarach częstował wigilijnym śledziem, jabłkowymi plackami oraz zupą z pora i jabłka. Restauracja Albero zrobiła nietypową pizzę jabłkową. Restauracja FUM rozdawała paszteciki postne, natomiast Piekarnia Kazana na deser wykonała słodkie ciasta.

  Czas na rozstrzygnięcie konkursów

  Świąteczna impreza to idealny czas na podsumowanie kilku konkursów. 17 grudnia nagrodzone zostały osoby, które wykonały szopki bożonarodzeniowe. 100 prac dostarczonych do „Dworku na Długiej” goście „Zimowej Odmiany” mogli obejrzeć na wareckim rynku, a także oddać swój głos na 3 wybrane przez siebie szopki. W ten sposób wyłoniona została osoba, która zdobyła nagrodę publiczności. WIĘCEJ INFORMACJI ZOBACZ TU

  Nagrody otrzymali także uczestnicy konkursu fotograficznego „Sad w barwach jesieni”. Wyróżnione prace zostały zaprezentowane na rynku i sprawiły, że stał się on jeszcze bardziej kolorowy. WIĘCEJ INFORMACJI ZOBACZ TU

  Szarlotkowa Królowa!

  Już po raz drugi w Warce odbyły się wybory „Królowej Szarlotki”. Wiemy wszyscy, że ile gospodyń, tyle przepisów na ten smakołyk. Choć wszystkie są podobne to jednak każdy inny. Jury w składzie: Magda Wrotek (Stowarzyszenie Sady Grójeckie), Lidia Grzegorek oraz Dorota Lenarczyk (Jabłkowa Warka) przyznało następujące miejsca: 1 miejsce i tytuł „Królowej Szarlotki 2017” zdobyła Krystyna Pączek, miejsce 2 – Agnieszka Kurowska-Kobus, miejsce 3 – Małgorzata Ptasińska a wyróżnienie zdobyła Emilia Lenarczyk.

  Ognisko na rynku i pieczone jabłka

  17 grudnia pomimo przebijającego zza chmur słońca było dosyć chłodno. Idealnym miejscem do rozgrzania okazało się ognisko. Dzieci i dorośli mogli przygotować pieczone jabłka, które zostały dostarczone przez Grupę Producentów Owoców „Twój Owoc” z Wichradza.

  Betlejemskie Światełko Pokoju

  Ważnym elementem tego dnia była chwila, kiedy mieszkańcy Warki otrzymali Betlejemskie Światełko Pokoju. Dotarło ono do Warki prosto z Zakopanego! Delegacja wareckich Harcerzy przekazała je na ręce Burmistrza, który następnie przekazał je mieszkańcom. Serdeczne podziękowania za dostarczenie „Światełka” do Warki kierujemy do grójeckich Harcerzy oraz Ireneusza Łuczaka.

  Świętowanie przez kolędowanie

  Ważnym elementem odmiany wareckiego rynku na święta było wspólne kolędowanie. Jako pierwsza poprowadziła je sekcja wokalna działająca w „Dworku na Długiej” pod okiem Katarzyny Ambroży. Grupa wykonała najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Na zakończenie „Zimowej Odmiany” sceną i całym rynkiem zawładnęła kapela góralska. Dźwięki instrumentów smyczkowych wprawiły obecnych w fantastyczny nastrój. Piękną atmosferę podczas koncertu stworzyli mieszkańcy Warki, którzy podczas wykonywania kolędy „Wśród Nocnej Ciszy” zapalili zimne ognie. Miejmy nadzieję, że górale na święta przyślą do Warki choć trochę śniegu!

  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom „Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku”. Sprawiliśmy, że ten dzień był życzliwy, piękny i iście świąteczny!

  Organizatorzy: Samorząd Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o., Centrum Sportu i Rekreacji. Partnerzy projektu wymienieni zostali w treści artykułu.

  Projekt dofinansowany został ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

  Galeria zdjęć autorstwa Rafała Donicy

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE