2.6 C
Warka
czwartek, 8 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKoronacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej Warce w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 20...

  Koronacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej Warce w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 20 maja 2018 r.

  W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 20 maja 2018 r. w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski dokona koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Będzie to nie tylko ważne wydarzenie historyczne miasta i regionu, ale także okazja do zawierzenia Maryi Jej czcicieli, społeczności lokalnej i całego Kościoła w Polsce i na świecie w trudnym okresie zamętu. Uroczystość zbiega się z rokiem 100-lecia Niepodległości Polski i 250-lecia zawiązania konfederacji barskiej. Także 1050. rocznicę Chrztu Polski, 101. rocznicę objawień Fatimskich, 160. rocznicę objawień w Lourdes, 98 rocznicę urodzin Papieża św. Jana Pawła II i 25. rocznicę utworzenia parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.

  Warka jest jednym z najstarszych miasteczek w Polsce i miejscem wyjątkowym na mapie historycznej Mazowsza. Jej dzieje liczą 700 lat. Na początku XVII w. przybyli do miasta oo. Franciszkanie sprowadzeni przez Katarzynę Trzebińską z Boglewic, którzy sprowadzili ze sobą obraz Matki Bożej. Historia dowodzi, że miał on wielkie znaczenie dla tutejszego społeczeństwa, przetrwał zawieruchy wielu wojen. Matka Boża wysłuchała próśb i ochraniała wierny lud podczas potopu szwedzkiego w 1656 r. W XVIII w. podczas konfederacji barskiej miejscowa szlachta, w tym Józef Pułaski starosta warecki, jeden z twórców konfederacji barskiej, zawierzył  Maryi swoje działania. Konfederaci nosili szkaplerze na piersiach idąc do walki z najeźdźcą rosyjskim.

  Po 1795 r. Warka znalazła się w zaborze pruskim, a następnie od 1815 rosyjskim. Okres powstań narodowych także obfitował w wydarzenia na tym terenie. Pierwsza, a następnie druga wojna światowa zrównały Warkę z ziemią. Niemcy zamordowali wielu mieszkańców. Miasto przez długie lata dźwigało się z gruzów. Wiele materiałów archiwalnych spłonęło podczas wojen, inne rozgrabiono. Jak w lustrze, w historii Warki odbijają się dzieje narodu polskiego. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w kościele oo. franciszkanów przetrwał wszystkie te wydarzenia wojenne, a mury kościoła i klasztoru pofranciszkańskiego kryją do dziś wiele tajemnic. Wierny lud Warki i regionu, w tym rody szlacheckie południowego Mazowsza, żołnierze walczący z najeźdźcami, wielokrotnie klękali przed obrazem Matki Bożej, prosząc o łaski dla siebie i swoich najbliższych.

  Matka Boża strzeże i opiekuje się Warką od wielu lat. Wyprasza potrzebne łaski u swojego Syna dla parafii, dekanatu Archidiecezji i całej Ojczyzny, a tych którzy w Jej zaufali, otacza płaszczem miłości i wskazuje im drogę do Syna.

  Już w II poł. XVIII w. wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem ozdobiono srebrnymi, trybowanymi sukienkami i koronami. Ustanowiono odpust w święto Matki Bożej z Karmelu, czyli Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca. Władysław Matlakowski (1850 – 1895) lekarz, tłumacz i pisarz pozostawił takie świadectwo:  Dawniej było tu silne tętno życia i płynęła chwała Boża, szczególnie podczas Adwentu, Majowego Nabożeństwa i na rozgłośny odpust na Matkę Boską Szkaplerzną. Mury nie były w stanie pomieścić tłumów ludu, który przybywał zapisując się do Bractwa Szkaplerza.

  Przed obliczem Matki Bożej Szkaplerznej modliły się i oddawały pod Jej opiekę niezliczone rzesze wiernych, wypraszając i otrzymując potrzebne łaski. Udokumentowane są cztery przypadki uzdrowień. W 1901 r. – uzdrowienie ze stanu agonalnego Władysławy Lubertówny, w 1930 r. cudowne uzdrowienie Haliny Lubertówny, w 1954 r.- uzdrowienie Barbary Tomczyk i w 2017 r.- Honoraty Szczepanik
  w 2017 r.

  Obecnie kult nabrał rozmachu, czego dowodem jest ufundowanie koron, odnowienie i ozdobienie szlachetnymi kamieniami sukienek, dzięki darom wotywnym parafian i mieszkańców Warki. Od wielu lat odmawiana jest tu Nowenna do Matki Bożej. Odbywają się procesje z obrazem po mieście. Wierzymy, że koronacja obrazu czczonego tu przez kolejne pokolenia i ustanowienie Sanktuarium przyczyni się do jeszcze większego kultu i umacniania wiary tutejszej społeczności. Zapraszamy do udziału w uroczystości koronacji i przeżywania wspólnie tego wielkiego wydarzenia.

   Obraz Matki Bożej Szkaplerznej – autor nieznany, wymiary: 143 x 106 cm, olej na płótnie naklejony na deskę, pochodzenie nie znane (sprowadzony przez oo. Franciszkanów do Warki ok. 1626 r.),  datowany na pocz. XVII  w. lub koniec XVI w. Obraz przeszedł kilka konserwacji, ostatnią w 2003 r. Badania w podczerwieni i ultrafiolecie nie wykazują znaczących przemalowań obrazu, ale uzupełnienia i retusze, widoczne dobrze zachowane warstwy malarskie z I poł. XVII w., nie wcześniejsze jednak niż poł. XVI w.

  Motyw Matki Bożej z Dzieciątkiem na tle tronu był bardzo rozpowszechniony w malarstwie włoskim już od XIII w. Obraz należy do typu ikonograficznego Hodegetria – „ta która wskazuje Drogę”. Matka wskazuje dłonią na Syna – Chrystusa. Staje się Przewodniczką ludu ku Zbawicielowi. Obraz należy do rodziny wizerunków, których pierwowzorem była ikona czczona w Konstantynopolu (podobnie jak Matka Boża Częstochowska).

  Maryja ukazana jest frontalnie, w półpostaci na tle tronie, głowę trzyma prosto, lekko zwróconą w kierunku Chrystusa, patrzy wprost na widza. Na lewym ramieniu trzyma Dzieciątko, dostojnym gestem prawej dłoni wskazując na Jezusa. To ukazanie wiernym Syna Bożego.

  Chrystus znajduje się w pewnym oddaleniu od twarzy Matki, patrzy przed siebie, wznosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma kulę zakończoną krzyżem. Chrystus nie jest niemowlęciem. Tłem obu postaci jest ciemnoczerwony tron ze złotym wykończeniem po obu stronach kompozycji.

  Na prawym ramieniu płaszcza Maryi widoczna gwiazda sześcioramienna – jej symbol, albowiem Ona wśród gwiazd wybranych świeci najjaśniej, gdyż jest pełna łaski. Gwiazda Poranna, Jutrzenka  -poprzedza przyjście Chrystusa i wydaje Go na świat. To także symbol Maryi jako tej, która wskazuje drogę i niesie otuchę, budzi i podtrzymuje nadzieję ludzi zdążających do nadprzyrodzonego celu życia. Maryja jako Orędowniczka, wspomagająca w trudnych okolicznościach życia doczesnego. Gwiazda jest też symbolem Chrystusa.

   

  Plan uroczystości:

  20 maja

  godz. 16.00 – 16.45 – zajmowanie miejsc w sektorach

  godz. 17.00 – czuwanie z Maryją w Wieczerniku, które poprowadzi zespół muzyczny z kościoła księży Jezuitów z Łodzi „Mocni w Duchu” i „Posłani”

  godz. 18.00 – Msza św. koronacyjna, której będzie przewodniczył Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.
  Kazanie wygłosi Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski

  W Mszę św. będą uczestniczyć chóry z Warki i sąsiednich parafii, a także Miejska Orkiestra Moderato

  Po Mszy św., około godz. 19.30 – procesja z obrazem do świątyni

  godz. 21.00 – Apel Jasnogórski kończący uroczystość

  21 maja  – w Święto Matki Kościoła o godz. 18.00 uroczysta Msza św. dziękczynna, procesja z obrazem Matki Bożej na Rynek miejski, oddanie Warki pod opiekę Matki Bożej. Modlitwa o urodzaje w sadach
  i błogosławieństwo gałązek z zalążkami owoców

  Patronat Honorowy:

  • Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP
  • Marek Suski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Poseł na Sejm RP
  • Dariusz Bąk – Poseł na Sejm RP
  • Marek Jurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego
  • Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki
  • Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego
  • Zdzisław Maszkiewicz – Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.

  Komitet Honorowy:

  • Marek Ścisłowski- Starosta Grójecki
  • Dariusz Gizka – Burmistrz Warki
  • Teresa Knyzio – Wiceburmistrz Warki
  • Euzebiusz Strzelczyk – Wójt Gminy Grabów nad Pilicą
  • Marek Pietrzak – Wójt Gminy Jasieniec

  Patronat medialny:

  • Gość Niedzielny
  • Tygodnik Katolicki Niedziela
  • Nasz Dziennik
  • Tygodnik „Solidarność”
  • TVP3 Warszawa
  • Radio Plus
  • Radio Warszawa
  • Radio Niepokalanów
  • Jabłonka
  • Kurier Warecki
  • Nowe Echo Warki
  • www.warka24.pl
  • TV WARKA

  Zaprasza

  Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

  1.   Franciszkańska 22, 05-660 Warka, tel. 48/ 667 23 53

  e-mail: matkabozawarka@interia.pl

  www.matkaboza-warka.pl

   

  KALENDARIUM

  Z kart historii kościoła franciszkańskiego i obrazu Matki Bożej Szkaplerznej


  1596 –
  w drodze do króla Zygmunta III Warkę nawiedza nuncjusz papieski kardynał Enrico Gaetano.

  1626 – do Warki przybywają franciszkanie, sprowadzeni przez Katarzynę Trzebińską z Boglewic, którzy przywożą ze sobą obraz Matki Bożej.

  1632-35  – franciszkanie wznoszą swój pierwszy kościół drewniany

  1652 – rozpoczęto budowę murowanej, obecnej świątyni, wraz z ołtarzem głównym dla obrazu Matki Bożej

  1656 – potop szwedzki, kościół i obraz Matki Bożej cudownie ocalały, pomimo, że miasto niemal całkowicie spalono, Szwedzi zabili pięciu franciszkanów, innych  torturowali

  XVII w. – przy kościele działa wiele bractw różańcowych, w tym Bractwo Szkaplerza Najświętszej Maryi Panny, zatwierdzone dn. 8 marca 1664 r.
  w Rzymie przez ks. Dominika od św. Trójcy generała Karmelitów Bosych.

  1726-1728 – w klasztorze franciszkanów przebywał O. Rafał Chyliński, heroicznie troszcząc się o ubogich mieszkańców Warki – beatyfikowany 9 czerwca 1991 r. przez św. Jana Pawła II.

  1732 – starostwo wareckie nabył Józef Pułaski, wielokrotny poseł na Sejm, adwokat, pisarz nadworny koronny, późniejszy marszałek wojsk konfederacji barskiej. W 1738 r. żona Marianna wniosła mu w posagu majątek Winiary, który z czasem stał się siedzibą wszystkich jego dóbr w okolicy Warki. Starosta warecki był pobożnym szlachcicem i wspierał konwent franciszkanów.

  1746 – ukończono budowę obecnego murowanego kościoła z dwoma wieżami

  Przy kościele działa szkoła przyklasztorna, do której uczęszczały dzieci Pułaskich, w tym Kazimierz – późniejszy bohater dwóch narodów: Polski i Stanów Zjednoczonych.

  1761 –  w majątku Pułaskich w Winiarach gościł ks. Marek Jandołowicz – karmelita, późniejszy przywódca duchowy konfederatów barskich. Zarówno Józef Pułaski jak i ks. Marek, a następnie inni konfederaci barscy otaczali szczególną czcią Matkę Bożą i szkaplerz.

  1768-1772 – konfederacja barska, w którą angażują się starosta warecki Józef Pułaski i jego synowie: Franciszek, Kazimierz i Antoni. 1768 – Józef Pułaski zawierza Maryi swoich synów przed walkami konfederackimi w kościele franciszkańskim oddając się pod opiekę Matki Bożej i ślubując przed Jej obrazem na wierność Bogu i Ojczyźnie, zawiesił szkaplerz na obrazie Matki Bożej. Stąd wziął się tytuł Matka Boża Szkaplerzna.

  Polska szlachta, która rozpoczęła walkę w obronie swobód obywatelskich i wiary katolickiej zawiązując konfederację barską – obiera za patronkę swoich działań Maryję. Konfederaci nosili na piersiach szkaplerze.

  1770-1772 – Obrona Jasnej Góry pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego

  Ok. poł. XVIII w. ufundowano Matce Bożej Szkaplerznej sukienkę z blachy srebrnej trybowanej, zawieszono korony, co było oznaką kultu i czci.

  1791  – w podziemnych kryptach kościoła franciszkanów spoczęły szczątki matki Kazimierza Pułaskiego Marianny, która zmarła prawdopodobnie w Warszawie 11 X 1791 r., ale zgodnie z jej wolą została pochowana w kościele franciszkańskim w Warce.

  1794   – w Warce obozuje wraz z wojskiem Tadeusz Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.

  do 1830 r. kościół służył jako garnizonowy dla polskich żołnierzy rakietników rezydujących w Warce. Wareccy rakietnicy wzięli udział w Powstaniu Listopadowym pod dowództwem gen. Józefa Bema, bijąc się pod Grochowem. Do Warki już nie wrócili. Mieszkańcy Warki spalili koszary, „aby tam, gdzie przebywały wojska polskie, wróg nie rezydował”. Za karę rząd carski zabrał z kościoła dzwony.

  1859 – z inicjatywy Piotra Wysockiego, który w 1857 r. powrócił z Syberii do Warki, okoliczni obywatele ziemscy postanowili uczcić szczątki książąt mazowieckich znajdujące się w ruinach klasztoru dominikańskiego: Trojdena I (zm. w 1341r.), Ziemowita II (zm. w 1343r.) i Danuty Anny, żony Janusza I, a córki ks. litewskiego Kiejstuta (siostry Witolda) i przenieśli je do kościoła księży franciszkanów. Piotr Wysocki – bohater Powstania Listopadowego był częstym bywalcem w klasztorze.

  1863  – Powstanie Styczniowe – w okolicach Warki  powstańcy styczniowi walczą  z wojskiem carskim, na wareckich błoniach w publicznej egzekucji zostaje rozstrzelany Władysław Kononowicz wraz z dwoma adiutantami.

  1864 – kasata klasztoru franciszkanów – kościół i klasztor był w posiadaniu franciszkanów do 29 listopada 1864 r. Likwidacja zakonu była wynikiem represji
  i zemsty za patriotyczną postawę franciszkanów w czasie Powstania Styczniowego. Imperium rosyjskie koncentrując się na kasacie franciszkanów zapomniało o zabraniu praw miejskich  Warce. Kościół i klasztor zamieniono na koszary i więzienie. Po usilnych staraniach obywateli Warki, kościół wrócił do kultu, objęty opieką księży diecezjalnych. Proboszcz i wikariusze przenieśli się z kościoła św. Mikołaja, który zamknięto, do kościoła pofranciszkańskiego, który stał się jedynym czynnym kościołem na najbliższe prawie 100 lat.

  1901  – cudowne uzdrowienie ze stanu agonalnego dwuletniej Władysławy Lubertówny.

  1914  – W  związku z wybuchem I wojny światowej w Warce zawiązuje się  Komitet Obywatelski, który organizuje pomoc dla ludności cywilnej. 1915  – wyniku działań wojennych następuje koniec rządów rosyjskich. Warka zostaje włączona do niemieckiej strefy okupacyjnej.

  1915-1918  – Niemcy ustanawiają urzędy cywilne, budują most kołowy na Pilicy i szosę łączącą Warkę z Górą Kalwarią, a ponadto przeprowadzają liczne rekwizycje, m.in. kościelnych organów i dzwonów.

  1922  – w Warce zatrzymuje się nuncjusz Lorenzo Lauri, odprawiając  msze święte w kościołach pofranciszkańskim i parafialnym.

  1930  – cudowne uzdrowienie Haliny Lubertówny.

  1939 – w dniu 1 września lotnictwo niemieckie bombarduje  Warkę, zaś  8 września wieczorem  miasto zajmują wojska niemieckie III Rzeszy –  rozpoczyna się trudny okres okupacji.

  1943 – Niemieccy żandarmi dokonują mordu na 12 mieszkańcach Warki  (tzw. Krwawa Niedziela).

  1944  – Ludność Warki, w  związku z walkami toczącymi się na przyczółku warecko-magnuszewskim, zostaje wysiedlona w głąb powiatu grójeckiego, grupa wareczczan ukrywa się wraz z proboszczem w podziemiach kościoła Matki Bożej Szkaplerznej. Miasto zostaje niemal zrównane z ziemią, kościół pofranciszkański ostrzelany,  z częściowo zapadniętym dachem – cudem ocalał pomimo, iż specjalnie był ostrzeliwany w celu całkowitego zniszczenia.

  1954  – cudowne uzdrowienie Barbary Tomczyk.

  24 maja 1993  – dekretem Prymasa Polski Kard. Józefa Glempa erygowanie Parafii p.w. Matki Bożej Szkaplerznej.

  16 lipca 2014  – mistyczne spotkanie i pocałunek obrazu wareckiego z Peregrynacyjnym Obrazem Jasnogórskim.

  8 grudnia 2014 – wykonanie konserwacji XVIII w. sukienek doozdobienie brylantami, rubinami, nimbami i gwiazdami.

  25 grudnia 2014  – złożenie przed obrazem szczerozłotych koron ufundowanych przez Parafian.

  Czerwiec 2017  – zawiązuje się Komitet Koronacji Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

  Wrzesień 2017  – Arcybiskup Warszawy Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz podejmuje decyzję o koronacji Obrazu.

  2017 r. – Cudowne uzdrowienie pani Honoraty Szczepanik.

  20 maja 2018 – Koronacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE