12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejJabłkowa Warka inspiruje innych do działania!

  Jabłkowa Warka inspiruje innych do działania!

  Przedstawiciele Lokalnych Partnerstw z Lubiewa i Rzeczniowa, które realizują projekty w ramach VI edycji programu Lokalne Partnerstwa Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności spotkali się 4 października na warsztatach w Bończy. Szkolenie było poświęcone budowaniu trwałych partnerstw
  w oparciu o dobro wspólne i zasoby lokalne, komunikacji i promocji realizowanych działań.

  Wybór miejsca, w którym zaplanowano szkolenie, nie był przypadkowy. Partnerstwo Lokalne Jabłkowa Warka zostało uznane w ubiegłym roku za jedno z najlepszych w Polsce. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji dorobku partnerstwa z Warki, które w ramach V edycji Lokalnych Partnerstw realizowało projekt „Jabłkowa Warka – Owoc naszej pasji”. Przedstawiciele Grupy Inicjatywnej opowiedzieli m.in. o Skrzynce Kontaktowej, która stanęła na wareckim rynku i o Szlaku Jabłkowym, który już odwiedzają wycieczki. Zaprezentowali również najświeższe inicjatywy, takie jak Walentynkowy Bal Jabłkowy, Weekend na Szlaku Jabłkowym czy Jarmark Śniadaniowy. Przedstawiciele grupy inicjatywnej: Dorota Lenarczyk, Lidia Grzegorek, Małgorzata Dąbrowska i Andrzej Zaręba, opowiedzieli gościom o własnych doświadczeniach, o sukcesach, ale i porażkach. Zwracali uwagę na ewentualne niebezpieczeństwa i pułapki, z którymi będą musiały się zmierzyć nowopowstałe Partnerstwa. Bazując na doświadczeniu wskazywali na niebagatelną rolę empatii w działaniach społecznych, zwłaszcza w tak rozbudowanych projektach jak warecki, angażujący dziesiątki różnorodnych partnerów. Jako praktycy wielokrotnie podkreślali, że gwarancją sukcesu jest ciągłe poszukiwanie tego co ludzi łączy, a nie dzieli. Na koniec uczestnicy wybrali się na przejażdżkę po sadzie, zorganizowaną przez Szkółkę Owocową w Bończy, która jest jednym z punktów Szlaku Jabłkowego. Małgorzata i Artur Dąbrowscy opowiedzieli o ofercie edukacyjnej Szkółki o zasadach jej funkcjonowania i społecznym oddziaływaniu. Gościom zaimponowała aktywność mieszkańców wsi oraz wielopłaszczyznowość prowadzonych działań.

  W ramach pierwszego bloku warsztatowego Weronika Chrapońska-Chmielewska z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce omówiła podstawowe zasady działań promocyjnych, pokazując najnowsze trendy w komunikacji. Zaprezentowała również przykłady bezpłatnych programów i aplikacji, które można wykorzystać do informowania o projekcie. Następnie, pracując w małych grupach, uczestnicy zdefiniowali cel kampanii promocyjnej w swoim projekcie oraz jej odbiorców.

  Kolejny warsztat poprowadził Wojciech Zych z Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu. Opierając się na doświadczeniach projektu „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem”, przekazał praktyczne porady na temat budowania partnerstwa i partnerskiej współpracy. Prowadzący zmobilizował również uczestników do zastanowienia się już na tym etapie nad trwałością realizowanych przedsięwzięć i perspektywami partnerstwa po zakończeniu projektu.

  Na zakończenie Przemek Dziewitek, współpracownik Grupy TROP i prezes Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska omówił rolę empatii w pracy zespołów. Następnie przedstawiciele partnerstw ćwiczyli uważność i aktywne słuchanie, starając się być w kontakcie z własnymi emocjami. Przeprowadzono również dyskusję na temat motywacji do działania oraz korzyści z wzajemnej współpracy.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  w artykule wykorzystana zdjęcia i materiały PAFW

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE