Więcej
  Strona głównaWiadomościBezpieczne i spokojne lato

  Bezpieczne i spokojne lato

  Policjanci z Mazowsza rozpoczynają akcję „Bezpieczne wakacje 2013”. Celem tego prewencyjnego programu, jest zapewnienie możliwie jak najwyższego  stopnia bezpieczeństwa dla mieszkańców oraz wypoczywających turystów. Aby tak się stało, zarząd policji postanowił zwiększyć liczbę patroli oraz prowadzić kampanię informującą o wakacyjnych zagrożeniach. Program bezpieczne wakacje zakłada także wzmożone kontrole na drogach. Funkcjonariusze podczas kontroli mają zwracać szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów, trzeźwość prowadzących, zapięte pasy oraz przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego.
  Policjanci kooperując z innymi służbami zamierzają także organizować specjalne patrole, które będą monitorowały kąpieliska i miejsca wypoczynku.
  Funkcjonariusze aby zwiększyć bezpieczeństwo obywateli podczas rozpoczętych już wakacji, uwypuklają pewne kwestie, o których nie należy zapominać podczas tego urlopowego okresu. Na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji czytamy:

  Aby wakacje były jedynie radosnym i pozbawionym stresu czasem wystarczy w większości wypadków stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Między innymi pozostawiając mieszkanie lub dom, na czas wakacyjnego wyjazdu, warto poprosić znajomych lub sąsiadów o opiekę i nadzór. Na przykład włączenie wieczorem światła, jest sygnałem, że dom nie został pozostawiony bez opieki. Zwracajmy też uwagę na mieszkania naszych sąsiadów, na nietypowe hałasy lub nieznane, obce osoby.

  Podróżując samochodem, podczas postoju nie pozostawiajmy w widocznych miejscach wartościowych przedmiotów lub nawet toreb czy reklamówek, których zawartość nie jest widoczna.  W pociągach i na dworcach nie pozostawiajmy barażu bez nadzoru. W przedziałach wagonów  kolejowych starajmy się nie podróżować sami. Pamiętajmy — okazja czyni złodzieja!

  Stosując się do określonych zasad i wykazując przezorność można uniknąć większości groźnych i nieprzyjemnych sytuacji.

  POLICJANCI RADZĄ:

  W podróży:

   Przed, zwłaszcza długą podróżą samochodem oraz w jej trakcie koniecznie:

  •  sprawdźmy stan techniczny samochodu, a także dokumenty, zarówno pojazdu jak i kierowcy
  • w długiej trasie koniecznie zatrzymujmy się, aby choć chwilę wypocząć
  • przewożąc dzieci pamiętajmy, aby używać do tego specjalnych fotelików
  • kierując samochodem stosujmy się do obowiązujących przepisów, pamiętajmy, że od nas może zależeć bezpieczeństwo innych
  • jako piesi i wybierając się na wycieczki rowerowe korzystajmy z „odblasków”

  Nad wodą:

  • korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk
  • stosujmy się regulaminów kąpielisk i poleceń osób, które je nadzorują
  • unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk”. Jeżeli jednak decydujemy się na korzystanie z tych miejsc, nie wskakujmy do wody i nie wchodzimy do niej sami
  • nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej
  • używając sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny
  • absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE