Więcej
  Strona głównaInstytucjeMuzeum w Warce odebrało nagrodę

  Muzeum w Warce odebrało nagrodę

  Po raz kolejny praca naszego Muzeum została dostrzeżona przez Kapitułę Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Nagrodę za wystawę „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA”, z rąk marszałka Adama Struzika odebrała dyrektorka Muzeum Iwona Stefaniak wraz z Piotrem Kupnickim – historykiem.

  Do 14. edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” zgłoszonych zostało 65 projektów z całego Mazowsza. Spośród nich Kapituła wybrała najciekawsze inicjatywy. Przyznano 20 nagród i 13 wyróżnień. Uroczystość wręczania nagród laureatom odbyła się 14 września w amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej.

  Nagrody laureatom i wyróżnionym wręczał Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego. Konkurs „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba” kierowany jest do wszystkich placówek muzealnych w województwie mazowieckim, a jego założeniem jest nagradzanie najciekawszych projektów instytucji kultury.

  Przypomnijmy, nagrodzona wystawa „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA” powstała z okazji obchodów 240. rocznicy śmierci Kazimierza Pułaskiego. Pomysł na realizację wystawy zrodził się już kilka lat temu. Temat jednak nie był prosty, ponieważ znacząca liczba miejsc pamięci poświęconych Patronowi Muzeum znajduje się w USA. Dzięki współpracy z wieloma osobami, instytucjami i organizacjami, udało się zebrać materiały do wystawy. Ekspozycję, która trwała w okresie 11.X.2019 – 23.II.2020 zobaczyło 2453 osób. Na realizacje wystawy Muzeum otrzymało dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Iwona Stefaniak – dyrektor muzeum, historyk sztuki, z którą przy wystawie pracowali historycy – Karol Kucharski i Piotr Kupnicki. Konsultantem ds. współpracy polsko-amerykańskiej była dr Iwona Świątczak-Wasilewska. Na terenie USA współpracował z Muzeum Peter Obst (Philadelphia, PA). Tłumaczenia dokonała Joanna Łukasiak-Hołysz, a projekt i aranżację wystawy zrealizowała firma Handsome Studio  z zespołem: Dorota Skalska-Stefańska, Maciej Stefański, Ewa Hiller, Jarosław Bartoszek. W 2020 r. wystawa „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo…” dostała nowe życie.  Do końca października eksponowana jest w budynku Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu.

  Dziękujemy Kapitule konkursu za dostrzeżenie naszej pracy i przyznanie nagrody. Samorządowi Województwa Mazowieckiego za ufundowanie nagrody finansowej i zaangażowanie w promocje działalności mazowieckich muzeów,  Stowarzyszeniu Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki za nieustającą organizację konkursu.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE