12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaOrganizacjeTuryści na szlaku jubileuszowego rajdu do Czerska

  Turyści na szlaku jubileuszowego rajdu do Czerska

  19 września 2020 r. warecki Oddział PTTK wyruszył na pieszą wędrówkę w 50. Rajd Południowego Mazowsza. Tegoroczny rajd, ze względu na ograniczenia wynikające z  pandemii, został skrócony do jednodniowej wędrówki.

  Uczestnicy w trasę do miejsca startowego dotarli autokarami. Byli wśród nich przedstawiciele szkół z: Nowej Wsi, Konar, Wrociszewa, Sułkowic, Michałowa, Watraszewa i społeczności SP nr 1 w Warce.

  Pogoda dopisywała, humory również. Przewodnikiem trasy pieszej z Królewskiego Lasu do Czerska był kolega Ryszard Fruba. Turyści z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wędrowali drogami wśród wsi i sadów.

  Z daleka podziwiali ruiny zamku książęcego i kościoła umiejscowione na wzgórzu w Czersku. Pierwsze kroki skierowali właśnie do świątyni, gdzie przyjął ich proboszcz ks. Jacek Bociek. W kilku słowach opowiedział zgromadzonym historię zabytkowej świątyni i pokazał najstarsze eksponaty znajdujące się na terenie kościoła.

  Następnie piechurzy przeszli na rynek zamku książęcego, który powstał pod koniec XIV wieku. Książę Janusz I Starszy zbudował na ruinach grodu zamek gotycki służący obronie ziem przed krzyżakami. Jego budowę zakończono w 1410 roku. Niestety meandrująca Wisła przesunęła swoje koryto i zamek stracił swoje pierwotne znaczenie.  W 1526 roku zamek włączono do Korony, a dzięki przybycia w mury grodu Królowej Bony, ponownie rozkwitł. Zdewastowany został podczas potopu szwedzkiego w 1656 r. Już nie podniósł się z ruin.

  Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na mniejsze grupy, rozpoczęli zwiedzanie zamku i ruszyli w trasę questu „Kto tu bywał?”. Przewodnikiem po ruinach była koleżanka Anna Jasińska.

  Na zakończenie wszyscy zebrali się na placu zamkowym. Pani prezes, Marzena Jankowska, podziękowała za udział i wręczyła każdej drużynie pamiątkowy dyplom i piłki, które stały się już niepisaną tradycją naszych wędrówek. Miłym akcentem było włączenie dwóch małych turystów do grona członków PTTK. Byli nimi Robert Witek i Szymon Jakubaszek.

  Następnie turyści udali się na cmentarz parafialny, by przy mogile poległych w latach 1939-1945 zapalić znicze i uczcić ich śmierć chwilą ciszy.

  Zmęczeni, ale zadowoleni wsiedli do autokarów i ruszyli w drogę powrotną.

  Zarząd Oddziału PTTK Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE