19 września 2020 r. warecki Oddział PTTK wyruszył na pieszą wędrówkę w 50. Rajd Południowego Mazowsza. Tegoroczny rajd, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, został skrócony do jednodniowej wędrówki.
Uczestnicy w trasę do miejsca startowego dotarli autokarami. Byli wśród nich przedstawiciele szkół z: Nowej Wsi, Konar, Wrociszewa, Sułkowic, Michałowa, Watraszewa i społeczności SP nr 1 w Warce.
Pogoda dopisywała, humory również. Przewodnikiem trasy pieszej z Królewskiego Lasu do Czerska był kolega Ryszard Fruba. Turyści z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wędrowali drogami wśród wsi i sadów.
Z daleka podziwiali ruiny zamku książęcego i kościoła umiejscowione na wzgórzu w Czersku. Pierwsze kroki skierowali właśnie do świątyni, gdzie przyjął ich proboszcz ks. Jacek Bociek. W kilku słowach opowiedział zgromadzonym historię zabytkowej świątyni i pokazał najstarsze eksponaty znajdujące się na terenie kościoła.
Następnie piechurzy przeszli na rynek zamku książęcego, który powstał pod koniec XIV wieku. Książę Janusz I Starszy zbudował na ruinach grodu zamek gotycki służący obronie ziem przed krzyżakami. Jego budowę zakończono w 1410 roku. Niestety meandrująca Wisła przesunęła swoje koryto i zamek stracił swoje pierwotne znaczenie. W 1526 roku zamek włączono do Korony, a dzięki przybycia w mury grodu Królowej Bony, ponownie rozkwitł. Zdewastowany został podczas potopu szwedzkiego w 1656 r. Już nie podniósł się z ruin.
Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na mniejsze grupy, rozpoczęli zwiedzanie zamku i ruszyli w trasę questu „Kto tu bywał?”. Przewodnikiem po ruinach była koleżanka Anna Jasińska.
Na zakończenie wszyscy zebrali się na placu zamkowym. Pani prezes, Marzena Jankowska, podziękowała za udział i wręczyła każdej drużynie pamiątkowy dyplom i piłki, które stały się już niepisaną tradycją naszych wędrówek. Miłym akcentem było włączenie dwóch małych turystów do grona członków PTTK. Byli nimi Robert Witek i Szymon Jakubaszek.
Następnie turyści udali się na cmentarz parafialny, by przy mogile poległych w latach 1939-1945 zapalić znicze i uczcić ich śmierć chwilą ciszy.
Zmęczeni, ale zadowoleni wsiedli do autokarów i ruszyli w drogę powrotną.
Zarząd Oddziału PTTK Warka