Strona głównaInstytucjeInicjatywy naszych seniorów

Inicjatywy naszych seniorów

Seniorska jesień będzie kolorowa dzięki aż 18 grupom z terenu powiatu grójeckiego, które na swoje działania zdobyły kwotę do 3 tys. zł. Łączna pula środków przeznaczona na inicjatywy wyniosła ponad 50 tys. zł. Senioralne pomysły dotyczą budowania pozytywnego postrzegania seniorów poprzez samych siebie, w grupie senioralnej lub w społeczności lokalnej.

Wareccy Seniorzy okazali się najaktywniejsi w tworzeniu małych projektów. Aż 10 spośród 18 inicjatyw senioralnych będzie realizowanych w miejscowościach na terenie gminy Warka. Projekty seniorzy zrealizują ponadto: po 2 w gminie Jasieniec, Goszczyn i Chynów, a po 1 w gminie Błędów i Belsk Duży.

Wręczenie umów grupom senioralnym miało miejsce 14 października w Starostwie Powiatowym w Grójcu. Słowa uznania wraz z gratulacjami aktywni seniorzy otrzymali od Zarządu Powiatu Grójeckiego, który jest jednym z partnerów realizacji projektu – Starosty Krzysztofa Ambroziaka, Wicestarosty Jolanty Sitarek oraz Członka Zarządu, który jest jednocześnie społecznym Prezesem Stowarzyszenia W.A.R.K.A. – Andrzeja Zaręby.

A jakie kolory będzie mieć seniorska jesień? Różnorodne, jak same pomysły na działania. Seniorzy będą pokazywać, co już potrafią np. zorganizują piknik, warsztaty rękodzielnicze, będą szyć czy wspólnie gotować. Jednocześnie nauczą się tworzyć bukiety z kwiatów, donice cementowe z ręcznika, bajkowe ozdoby na przetwory czy butelki na zdrowe soki. Dzięki inicjatywom powstaną fotoobrazy, ramki z muszli czy ozdoby z biżuterii. Seniorzy pokażą się w swojej społeczności poprzez zorganizowane sesje zdjęciowe, stworzony kalendarz ze zdjęciami aktywnych seniorów czy wystawy przygotowanych prac. Nie zabraknie występu kabaretowego czy andrzejkowych spotkań. Będzie patriotycznie przy śpiewaniu listopadowych pieśni oraz dbaniu o zapomniane groby bohaterów. Co ważne, grupy pamiętają o najstarszych mieszkańcach, których zaproszą na przysłowiową herbatkę, bądź pójdą do nich z przygotowanym „niebalanym” upominkiem. Seniorzy zachęcą młodych do gotowania w kuchniach świata, a dla wnuków przygotują poduszki przytulaski. Jesienne spacery będą też okazją do nauki chodzenia z kijkami nordic walking czy zdobycia wiedzy o zagrożeniach jak np. „oszustwami na wnuczka”. Wszystkie te działania odbędą się w październiku i listopadzie. Rozglądajcie się w swoich społecznościach, bo aktywni seniorzy ruszają do działania!

Środki na dotacje dla grup senioralnych pochodzą ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 w ramach projektu „Sieć Aktywnych Seniorów z grójeckiego” realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz budżetu Powiatu Grójeckiego.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE