13.2 C
Warka
czwartek, 28 września, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiWystawa „VII wieków Warki”

  Wystawa „VII wieków Warki”

  „Z radością i satysfakcją zapraszamy Państwa na warecki rynek – serce miasta, na wystawę plenerową z okazji 700-lecia Warki. Zapraszamy w podróż przez „VII wieków Warki” od roku 1321 po 2021, aby poznać lub przypomnieć sobie dzieje naszej małej Ojczyzny, pięknej ziemi nad Pilicą, choć bardzo doświadczonej przez historię.

  Pomimo, że nie znamy dokładnej daty uzyskania praw miejskich przez Warkę, rok 1321 w materiałach źródłowych jawi się jako data przełomowa i symboliczna. Wtedy to książę czerski Trojden I potwierdził przywilejem wcześniejsze, dokonane przez swego dziada Siemowita i stryja Konrada, nadanie na rzecz klasztoru dominikanów w Warce, młyna znajdującego się na rzece Pilicy. Trojden I, książę miłujący pokój, zmarł w 1341 roku i pochowany został w kościele klasztornym dominikanów w Warce.
  Fakt ten potwierdza rangę Warki w ziemi czerskiej i na Mazowszu. Dlatego w 2021 roku świętujemy tak zacny jubileusz 700-lecia, a wystawa plenerowa wpisuje się w całoroczny program obchodów. Mamy nadzieję, że wystawa okaże się szczególnie ważna dla społeczności lokalnej, będzie pomocna dla gości i turystów odwiedzających Warkę. Wszystkim życzymy samych dobrych wrażeń” – mówi Iwona Stefaniak, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

  Koncepcja jubileuszowej wystawy została oparta na motywie miasteczka nad rzeką, które wraz z upływem czasu zmieniało się i przechodziło wiele przeobrażeń. W I części ekspozycji – na rynku, zaprojektowano kalendarium, na którym znalazło się 70 najważniejszych dat z historii Warki. Woda – symbol zmienności, odradzania, ale i potęgi, mądrości – ma przypominać o upływającym czasie, przemijaniu, również o historii i szacunku do tradycji. Kolejne czasookresy następujące po sobie (daty, wydarzenia) zostały ułożone chronologicznie. W historii Warki – jak w lustrze odbijają się dzieje Polski, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie tylko mieszkańcy miasteczka nad Pilicą, ale także goście przybywający na warecki rynek. II część ekspozycji stanie na ulicy Warszawskiej i będzie przypominała najbardziej zasłużone postaci miasta.

  Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę 19 czerwca o godz. 17.00.
  Po wernisażu odbędzie się koncert Miejskiej Orkiestry Moderato. Wystawa potrwa do 30 września 2021 roku.

  Patronat honorowy:
  Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
  Prof. dr hab. Piotr Gliński

  Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak

  Burmistrz Warki Dariusz Gizka

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

  Partnerami organizacji wystawy są Samorząd Warki i Gminna Instytucja Kultury Dworek na Długiej.

  Serdecznie zapraszamy!

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE