Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejJakie tajemnice skrywają wareckie krypty książąt mazowieckich?!

  Jakie tajemnice skrywają wareckie krypty książąt mazowieckich?!

  20 czerwca, przez cały dzień w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej dostępne dla zwiedzających były krypty w których pochowani są książęta mazowieccy – Trojden I i Siemowit II oraz księżna Anna Danuta. W ciągu całego dnia krypy odwiedziło mnóstwo mieszkańców Warki i turystów.

  W podziemiach kościoła zwiedzający mogli posłuchać opowieści o książętach mazowieckich pochowanych w kryptach oraz zapoznać się z wystawą opracowaną przez Daniela Sukniewicza pt. „Niepokorni, niezależni, wojowniczy i uparci władcy niezależnego Mazowsza – książęta mazowieccy (1200 – 1526)”.

  Przez trzysta lat Mazowszem, które w czasach świetności sięgało od przedmieść dzisiejszej Łodzi do obecnej granicy Polski z Białorusią, rządziło dziesięć pokoleń książąt mazowieckich. Założyli ponad setkę miast, wznieśli zamki i ufundowali kościoły, które do dziś są ozdobą Mazowsza. Prawie każde pokolenie książąt było związane z Warką. Była tu też książęca nekropola. Jakie były dramatyczne losy władców Mazowsza i jakie tajemnice skrywa warecka nekropola można dowiedzieć się oglądając pierwszą w Polsce wystawę planszową o książętach mazowieckich.

  Czy Konrad Mazowiecki był politycznym naiwniakiem, czy może upartym wizjonerem? Dlaczego jego syn zginął z ręki własnego szwagra? Dlaczego herbem Mazowsza książęta uczynili dwunogiego smoka zwanego wyverną? Kto spoczywa w kryptach kościoła Matki Bożej Szkaplerznej? Jaki zakład polityczny wygrał jeden z książąt z królem Kazimierzem Wielkim? I dlaczego jego syn próbował porwać królową Jadwigę? A także w jaki sposób jeden dzik, jedna piękna kobieta i trucizny przyczyniły się do upadku niezależnego Mazowsza?

  O tym wszystkim dowiesz się z wystawy, która dostępna jest obecnie w holu Urzędu Miejskiego w Warce. Zapraszamy!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE