Więcej
  Strona głównaKulturaMuzyka dawna w wareckiej świątyni

  Muzyka dawna w wareckiej świątyni

  5 października w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce odbył się niezwykły koncert sopranistki Magdaleny Schabowskiej i akompaniującego jej na organach Patryka Lipy.

  Koncert odbył się dzięki trwającej już kilka lat współpracy wareckiego domu kultury „Dworek na Długiej” z organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Publiczność, dzięki tej współpracy mogła wysłuchać m.in. arie autorstwa Jana Sebastiana Bacha (aria „Quia respexit” z „Magnificatu”), Felixa Mendelssohna-Bartholdy (aria „Jerusalem” z oratorium „Paulus”), Claudio Monteverdiego („Signor quel infelice” z IV aktu opery „L’Orfeo”), Jerzego Fryderyka Handela (aria Cleopatry z II aktu opery „Giulio Cesare”) czy Wolfganga Amadeusza Mozarta (aria Hrabiny z II aktu opery „Le nozze di Figaro”, aria Electry z II aktu opery „Idomeneo, Re di Creta” i aria Vitelli z I aktu opery „La Clemenza di Tito”). Koncert można nazwać „magicznym”, ze względu na profesjonalizm artystów, wspaniałe organy oraz klimat miejsca jakim jest historyczna świątynia dodający podniosłości i powagi. Współorganizatorem koncertu była Parafia MB Szkaplerznej w Warce.

  Madgalena Schabowska – na co dzień solistka Opery Kameralnej w Warszawie. Absolwentka Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu i  Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Studiowała również za granicą jako stypendystka Programu Erasmus w Conservatorio Di Musica Antonio Vivaldi w Alessandrii we Włoszech w klasie śpiewu prof. Lorenzy Canepy. Od kilku lat współpracuje jako chórzystka i solistka z Radomskim Chórem Akademickim Politechniki Radomskiej. Aktywnie udziela się w życiu artystycznym jako solistka wielu Festiwali, m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej, Radomiu, Gdańsku, Koszalinie, Sopocie, Krakowie.

  Patryk Lipa – organista i kantor w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starachowicach. Studiuje grę na organach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Mimo młodego wieku jest  już laureatem II nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Organowym w Biarritz we Francji w 2011 roku.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE