-0.4 C
Warka
piątek, 27 stycznia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejŚladami Piotra Wysockiego po 700-letnim grodzie

  Śladami Piotra Wysockiego po 700-letnim grodzie

  Z okazji jubileuszu 700-lecia Warki PTTK Oddział im. W. Krawczyka w Warce wspólnie z Muzeum im. K. Pułaskiego i Dworkiem na Długiej organizował w ostatnich miesiącach cykl pięciu niedzielnych spacerów historycznych z przewodnikiem. Projekt spacerów został zrealizowany dzięki dotacji „Działaj Lokalnie”.

  Na piąty, już ostatni spacer w ramach „Wędrówek po 700-letnim grodzie” zaprosił Warecki Oddział PTTK im. W. Krawczyka 19 września 2021 r. Wykorzystując okienko pogodowe   przy Dworku na Długiej pojawiła się liczna grupa turystów i młodych, i starszych, całe rodziny z dziećmi w różnym wieku. Większość twarzy organizatorzy z radością rozpoznawali, ponieważ byli to stali uczestnicy naszych niedzielnych wędrówek. Na starcie zostali przywitani przez prezes oddziału PTTK  Marzenę Jankowską i dyrektora Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” Andrzeja Zarębę. Gorąco powitani i zaciekawieni nowym spotkaniem z historią turyści ruszyli w dwóch grupach na trasę questu „Piotr Wysocki bohater nocy listopadowej”. Najpierw ukłonili się samemu bohaterowi, przeliczyli guziki na jego mundurze, przeszli po „leżącym zwierzu”, policzyli „słupy świetlne” i dotarli do ulicy, która łączy się z „Kordianem”, by stanąć na placu, gdzie stał dom bohatera. Tam, dowiedzieli się, że Piotr Wysocki, po powrocie z Syberii miał gdzie mieszkać i za co żyć dzięki hojności ówczesnych mieszkańców Warki i okolicznych dworów szlacheckich. Z niejakim trudem odnaleźli krzyż na wzgórzu zarośniętym roślinnością i udali się w podróż dawną ulicą Piekarską. Dotarli do miejsca „gdzie czas podwójnie biegnie” i przy innym wielkim bohaterze, Stefanie Czarnieckim, dowiedzieli się, iż Wysocki miał już 60 „wiosen”, gdy wrócił ze zsyłki do rodzinnego miasta, na Ojczyzny łono i „na wareckim rynku ludność go witała i jak bohatera traktowała”. Z zaciekawieniem słuchali historii miejsca, „gdzie z ogniem walczących stoi dom”,  by dowiedzieć się, że po upadku i spaleniu Kościoła Dominikanów to P. Wysocki z towarzyszami przeniósł pochowanych tam przedstawicieli Książąt Mazowieckich do Kościoła Franciszkańskiego. Dalszą drogę wyznaczyły krzewy wiecznie zielone i kapliczki słupowe, które znalazły się na trasie questu. Mijane w oddali wzgórze w Winiarach było przyczynkiem do przypomnienia, iż to właśnie tam nasz bohater przyszedł na świat ,a „Odrowąż był jego herbem”. I tu ruszyli już w ostatnią podróż, by kres tej wędrówki znaleźć na cmentarzu parafialnym przy grobie Piotra Wysockiego. Tam odnaleźli i odrysowali znak – dowód, że zaliczyli szlak. Zatrzymali się chwilę w ciszy i uczcili pamięć wielkiego człowieka,  którego mottem całego życia były słowa wyryte na mogile „Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie”.

  Podgrupami dotarli do Dworku, gdzie czekało na nich ognisko, napoje, jabłka i nagrody. Nagrody z rąk Marzeny Jankowskiej i Andrzeja Zaręby, otrzymali ci uczestnicy questów, którzy udokumentowali swoją obecność na spacerach uzupełnioną książeczką. Nagrody przygotował Dworek na Długiej, za co wszyscy uczestnicy i organizatorzy podziękowali ogromnymi brawami. Oczywiście nie zabrakło pytań o kontynuację ciekawej formy zwiedzania naszego miasta.

  Ogromne podziękowania dla partnerów wędrówki:

  • BROWARKA za piwo „Noc Listopadowa” (dla dorosłych uczestników)
  • TWÓJ OWOC za jabłka do pieczenia na ognisku

  Organizatorami i Sponsorami wędrówki byli:

  – PTTK im. Wiktora Krawczyka w Warce oraz Muzeum im. K. Pułaskiego

  – Program „Działaj Lokalnie”:

  • Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  • Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
  • Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
  • Starostwo Powiatowe w Grójcu
  • Gmina Warka
  • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
  • Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.
  • TRANS-MED Dariusz Witkowski
  • DELTIMA

  Projekt „Wędrówki 700-letnim grodem” realizowany był przez PTTK Oddział im. W. Krawczyka w Warce dzięki dotacji Programu „Działaj Lokalnie”. „Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodki Działaj Lokalnie wśród których jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE