-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeTak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej w CKZiU w Nowej Wsi!

  Tak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej w CKZiU w Nowej Wsi!

  Słowami Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” rozpoczęła swoje wystąpienie Pani Anna Dacka – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Okazją do refleksji nad rolą szkoły w życiu młodych ludzi był uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się 13 października 2021 r.

  Swą obecnością zaszczycili nas: Pani Iwona Pietrzycka – przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Joanna Kaniewska – wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, Pan Sławomir Doliński – współwłaściciel Szkółki Drzew Owocowych Dolińscy w Worowie, Pan Rafał Krzyżanowski – właściciel Plantacji i Szkółki Borówki Amerykańskiej w Nowej Wsi, Pan Daniel Kordus – właściciel Kordus Szkółkarstwo Ozdobne w Woli Mrokowskiej, Pan Artur Pietrzycki – prezes zarządu Spółki Twój Owoc w Wichradzu, Pan Dariusz Dylicki – prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Jasieńcu oraz pani Małgorzata Jaszczuk – wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Jasieńcu, Pan Adam Kurowski – właściciel firmy ADBOSS w Warce.

  W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor zwróciła uwagę na odpowiedzialność nauczycieli w procesie kształtowania osobowości młodego pokolenia zgodnie z oczekiwaniami zmieniającego się świata. Dobry nauczyciel ukierunkowuje ucznia na właściwe działanie, rozwija u niego zdolności i zainteresowania, ale wpaja też wartości, którymi będzie kierował się w życiu. Musi być sprawnym pedagogiem i psychologiem, życzliwym i pogodnym człowiekiem wzbudzającym zaufanie swoich wychowanków. Te cechy są szczególnie ważne dziś, w kontekście problemów wynikających ze zdalnego nauczania w dobie pandemii koronawirusa. Dlatego Pani Dyrektor szczególnie gorąco podziękowała nauczycielom za kreatywną i efektywną pracę oraz podejmowanie różnych inicjatyw, skutkujących sukcesami uczniów. Słowa podziękowań skierowała także do pracowników niepedagogicznych, dbających o sprawne funkcjonowanie szkoły w każdych warunkach.

  Pani Dyrektor podkreśliła również, jak niebagatelną rolę w szkolnictwie zawodowym ogrywają pracodawcy, z którymi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi współpracuje. Pozwala to uczniom poszerzać wiedzę, doskonalić umiejętności, poznawać najnowsze technologie, wykonywać ciekawe doświadczenia, rozwijać zainteresowania oraz rozbudzać pasje. W trosce o dalszy wszechstronny rozwój młodzieży, korzystając z wyjątkowych okoliczności Dnia Edukacji Narodowej, podpisano kolejne porozumienia patronackie.

  Spółka Twój Owoc objęła patronatem klasy technikum w zawodach technik ogrodnik i technik spedytor. Bank Spółdzielczy w Jasieńcu objął patronatem klasy w zawodzie technik ekonomista. Firma ADBOSS objęła patronatem klasy technikum w zawodzie technik reklamy. Zakład Polskie Pomidory w Ryczywole objął patronatem klasy w zawodzie technik ogrodnik. Firma TRANS MED objęła patronatem klasy technikum w zawodzie technik spedytor.

  Stałym punktem uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest ślubowanie uczniów klas pierwszych. Reprezentanci klas w zawodach technik architektury krajobrazu, technik ekonomista i technik ogrodnik zobowiązali się być dobrymi obywatelami i uczniami. Miłą pamiątką tej podniosłej chwili było wręczenie pamiątkowych aktów ślubowania.

  Równie miłym elementem środowej uroczystości było wręczenie nagród pracownikom szkoły za ich wyróżniającą pracę. W gronie nagrodzonych znaleźli się nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.

  Na tym jednak nie skończyło się nagradzanie nauczycieli. W czasie krótkiego programu artystycznego, przygotowanego przez uczniów klas czwartych w zawodach technik architektury krajobrazu, technik ekonomista i technik ogrodnik, wspieranych przez wychowawców – panią Elżbietę Kapustę i panią Ewę Malowaniec, nastąpiło ogłoszenie wyników plebiscytu przeprowadzonego wśród młodzieży i przyznanie tytułów – m.in. „Królowej pszczół”, „Pogromcy wirusów”, „Złotej męczyduszy” czy „Pomocnej dłoni”. Był to oczywiście dowcipny wyraz sympatii uczniowskiej dla członków grona pedagogicznego.

  Ostatnim punktem uroczystości było zwiedzanie Izby Tradycji, którą utworzono w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi w minionym roku, w trakcie lockdownu. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia były panie Elżbieta Kwiatkowska i Lidia Ciża, w prace nad tworzeniem Izby oraz zbiór rekwizytów aktywnie włączyła się również pani Małgorzata Bosak, a także inni nauczyciele i przedstawiciele społeczności lokalnej. O zgromadzonych eksponatach ciekawie opowiadali zwiedzającym kustosze Izby, wyłonieni w drodze konkursu z grona uczniowskiego.

  Syci wrażeń artystycznych i kulturowych, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły skorzystali ze słodkiego poczęstunku, przygotowanego przy wsparciu rodziców przyszłorocznych maturzystów. W miłej atmosferze wszystko smakowało wyśmienicie!

  Ewa Malowaniec – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE