1.2 C
Warka
środa, 30 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeMłodzież z Technikum w Nowej Wsi poznaje tradycje oręża polskiego

  Młodzież z Technikum w Nowej Wsi poznaje tradycje oręża polskiego

  „Gdybym miał przynajmniej dziesięć tysięcy takich żołnierzy, to nie tylko Turcję, ale cały świat spodziewałbym się łatwo podbić” – tak o polskiej husarii wyraził się król Szwecji, Karol X Gustaw. Uzbrojenie tej formacji mogli obejrzeć uczniowie klasy czwartej Technikum Ogrodniczego i drugiej Technikum Usług Fryzjerskich, którzy 16 marca 2022 r. odwiedzili Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wraz z nauczycielami: p. Elżbietą Kapustą i p. Małgorzatą Bosak. Wyjazd był doskonałym uzupełnieniem wątku tematycznego „Wojna i wojskowość”, realizowanego w ramach nauczanego przedmiotu: historia i społeczeństwo, a także uczczeniem 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.

  W budynku głównym Muzeum młodzież poznała ekspozycję stałą, która ukazuje historię wojskowości polskiej od powstania państwa w X wieku do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.

  Uwagę uczniów zwrócił obejmujący około 9 tys. zabytków zbiór broni palnej. Ekspozycja pochodzi z całego okresu rozwoju broni palnej, począwszy od nielicznych, najwcześniejszych okazów z początku XV wieku (hakownice, bombardy) przez szesnasto- i siedemnastowieczne rusznice, arkebuzy, muszkiety i pistolety, po regulaminową broń skałkową, kapiszonową i iglicową z XVIII, XIX i XX wieku. Interesującą i oryginalną okazała się kolekcja broni siecznej, obejmująca około 7 tys. zabytków, począwszy od nielicznych okazów antycznych przez archeologiczne miecze z pierwszych wieków istnienia państwa polskiego, po europejską broń czasów nowożytnych – rapiery, szpady, szable, pałasze, sztylety, bagnety od XVI do XX stulecia. Liczebnością wyróżniała się kolekcja broni orientalnej: szabel perskich, tureckich, indyjskich i mieczy japońskich.

  Zwiedzający podziwiali kolekcję mundurów i części mundurowych polskich, począwszy od nielicznych z II połowy XVIII wieku przez reprezentatywne zespoły z czasów Księstwa Warszawskiego, Królestwa Kongresowego i Powstania Listopadowego. W zbiorach znalazły się także mundury różnych formacji zbrojnych i rodzajów wojsk z okresu I i II wojny światowej, II Rzeczypospolitej i drugiej połowy XX wieku.

  Uczniowie byli pod wrażeniem oglądanych, zarówno w budynku głównym Muzeum, jak i parku plenerowym, eksponatów (samolotów, czołgów, wozów bojowych), gdyż po raz pierwszy mogli zobaczyć autentyczne to, co znali z podręczników historii i z filmów.

  Różnorodność przedstawionych zabytków – broni i uzbrojenia, mundurów, sztandarów, odznak, orderów i odznaczeń, archiwaliów – pozwoliła na wszechstronne poznanie tradycji oręża polskiego, a bogata ikonografia zilustrowała najważniejsze bitwy naszych dziejów. Po tak pasjonującej lekcji historii, przyszedł czas na relaks: obejrzenie występu artystów teatru Studio Buffo w musicalu Metro.

  Małgorzata Bosak

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE