0.7 C
Warka
środa, 7 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaOrganizacjeWarecki Oddział PTTK na szlaku historycznej Warszawy

  Warecki Oddział PTTK na szlaku historycznej Warszawy

  Warecki Oddział PTTK 7 maja 2022 r. zaprosił swoich członków i sympatyków na wycieczkę po stolicy, Warszawie.

  Na miejscu zbiórki pojawili się nasi stali turyści, którzy czekali całą, długą, zimną wiosnę, by ruszyć na turystyczny szlak. Pierwszym punktem wędrówki były Powązki, zabytkowa nekropolia i historia krzyżami pisana. Cmentarz powstał w 1790r na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Wielokrotnie był powiększany, aby obecnie rozciągać się na powierzchni 43ha. W 1792 ukończono tam budowę kościoła św. Karola Boromeusza, ufundowanego przez duchowieństwo warszawskie, a zaprojektowanego przez Dominika Merliniego. Jeszcze przed poświęceniem cmentarza wystawiono również tzw. katakumby. Podczas okupacji znajdowały się tu podziemne arsenały broni. W czasie powstania warszawskiego Niemcy umieścili na jego terenie czołgi. Do 1970 trwała odbudowa katakumb, na skutek braku dokumentacji i zniszczeń wojennych nie wszystkie udało się odrestaurować i przywrócić na właściwe miejsce. Wareccy turyści obejrzeli Powązki Stare i Powązki Wojskowe, odwiedzili nagrobki wielu znanych ludzi kultury, sztuki, sportu, architektury, zasłużonych dla Polski i Warszawy. Odwiedzili groby żołnierzy walczących o polskość na przestrzeni ostatnich wieków.

  Następnie wszyscy ruszyli na Stare Miasto. Zajrzeli na Nowy i Stary Rynek, ukłoniki się Syrence i Zygmuntowi III Wazie, odwiedzili  Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Świątynia powstała w 1339 r. Podczas powstania warszawskiego w 1944 r. była terenem walk, a po jego upadku zniszczona w 90%. Katedrę odbudowano w latach 1948-1956. Ostatnim punktem programu był barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski, siedziba, pierwotnie książąt mazowieckich, potem władz I Rzeczpospolitej, króla i Sejmu. W swojej historii wielokrotnie rozbudowywany, grabiony i dewastowany. Podczas obrony Warszawy zamek spłonął po niemieckich bombardowaniach. Po zajęciu stolicy przez wroga rozpoczęła się planowana grabież dzieł sztuki, które wywożone były do Niemiec, Krakowa lub przekazywane nazistowskim żołnierzom. Doszczętnie zniszczony został przez hitlerowców w 1944 r. W 1971 r. podjęto decyzję o jego odbudowie, by w 1979 r. utworzyć muzeum Zamek Królewski w Warszawie, a w 1980 r. wpisać go na listę UNESCO.

  Turyści spotkali się przy Kolumnie Zygmunta, z zadumą wspominając zacytowane przez przewodnika słowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego: „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie”. Grajek, śpiewający najznamienitsze utwory ukraińskie wywołał kolejną refleksję, że oto obok nas, u sąsiadów, tworzy się nowa, tragiczna historia. Historia wojny XXI wieku.

  Turyści, mimo zmęczenia, byli zachwyceni ciekawą wyprawą i bogatą, choć często tragiczną historią Warszawy. Zarząd zaprosił wszystkich uczestników na rajd nocny, który organizowany będzie w ramach obchodów 75-lecia Wareckiego Oddziału PTTK.

  Zarząd Oddziału PTTK Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE