0.7 C
Warka
piątek, 27 stycznia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjePoznaj Polskę z Zespołem Szkół w Warce

  Poznaj Polskę z Zespołem Szkół w Warce

  Projekt „Poznaj Polskę 2022” miał na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Zespół Szkół w Warce skorzystał z możliwości, jakie stworzył projekt – dofinansowania 80% kosztów wycieczek. Uczniowie z Obwodowej wzięli udział w dwóch wycieczkach trzydniowych oraz dwóch jednodniowych.

  W dniach 16 -18 maja uczniowie klas logistycznych wyjechali w Góry Świętokrzyskie. W pierwszym dniu zwiedzali osadę średniowieczną w Hucie Szklanej, w której, dzięki odkryciom archeologicznym, zabudowaniom i aktorom odtwarzającym postacie z epoki, można przenieść się w czasie o kilka stuleci. Świętokrzyski Park Narodowy, pasmo gór Łysogóry z Łysicą i Świętym Krzyżem oraz zamek Królewski w Chęcinach to miejsca, które urzekły młodzież. Programem kolejnego etapu wycieczki były Kielce i Kadzielnia – jedna z atrakcji turystycznych, która powstała na terenie dawnego kamieniołomu, zbudowanego z wapieni górnodewońskich. Przy pięknej pogodzie uczniowie zwiedzali Pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, który pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25 – lecia pracy literackiej. Od 1958 r. w pałacu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości, stanowi ono oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Kolejną atrakcją był Dąb Bartek, najstarsze drzewo w Świętokrzyskim, które ma 684 lata. Wycieczka zakończyła się wizytą w Opactwie Cystersów w Wąchocku oraz zjedzeniem obiadu u zakonników.

  Uczniowie klas 3gTL, 2THL oraz 2 TOI  w ciągu trzech dni (18-20 maja) odwiedzili piękne miejsca związane z historią Polski. Pierwszymi z nich były: Zespół pałacowo-parkowy w Puławach oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Drugi dzień zwiedzania młodzież rozpoczęła od wizyty w niemieckim obozie zagłady w Bełżcu, który był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej. Następnie udała się do Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie mogła się delektować pięknem przyrody. Szczególnie zachwycił uczniów Rezerwat nad Tanwią oraz Czartowe Pole. W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu poznali historię oraz uroki Zamościa.

  25 maja uczniowie klas 1TI i 1TL wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Przebywając na sali eksperymentów, wszyscy mogli eksplorować, doświadczać i poszerzać wiedzę w indywidualnym tempie. Następnie grupa dotarła do Muzeum Neonów, w którym zobaczyła kultowe neonowe napisy oraz usłyszała fascynujące historie z nimi związane. Finalnie młodzież odwiedziła POLIN- Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie poznała 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności.

  30 maja uczniowie klas 1 TH, 3G, 3P i 3 PTH uczestniczyli w wycieczce jednodniowej do Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem programu był renesansowy rynek z urokliwymi kamieniczkami i kramami, na których można kupić słynne koguty i inne łakocie. „Zwiedziliśmy Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej – Muzeum Nadwiślańskiego. Jedyną tego typu placówkę w Polsce, która gromadzi wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa od gotyku do współczesności. Wspięliśmy się na najwyższe wzgórze Kazimierza, Górę Trzech Krzyży, stamtąd roztacza się panorama obejmująca miasto i zakole Wisły. Na szczycie znajdują się trzy krzyże upamiętniające ofiary epidemii cholery. Po wspinaczce odpoczęliśmy na Starym Mieście. Na rynku zrobiliśmy zdjęcie przy słynnej zabytkowej drewnianej studni. Programem kolejnego etapu był rejs statkiem, który płynął w górę Wisły, mijając stare kamieniołomy, Mięćmierz i dopłynęliśmy do „Krowiej Wyspy”, przy której zawróciliśmy z powrotem do Kazimierza. Na koniec udaliśmy się na wzgórze zamkowe w ruiny Kazimierskiego Zamku, który został ufundowany przez Króla Kazimierza Wielkiego i do dzisiaj stanowi unikalny przykład średniowiecznej architektury obronnej. Zwiedziliśmy Basztę, która pełniła funkcje obronne zanim wybudowano zamek. To był naprawdę cudownie spędzony czas.”

  Wszyscy uczestnicy wycieczek podkreślali, że poznali wiele ciekawych miejsc, wzbogacili się o nowe doświadczenia i wiedzę. Miło wspominają ciepłą i przyjemną atmosferę oraz możliwość integracji z kolegami i koleżankami, tak cenną zwłaszcza po pandemii. Uczniowie jednomyślnie stwierdzili, że nie mogą już się doczekać kolejnych wyjazdów. Zatem do zobaczenia na kolejnych turystycznych szlakach w przyszłym roku szkolnym.

  ZS im. I PLM „Warszawa” w Warce

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE