24.4 C
Warka
piątek, 29 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCudze chwalicie – swego nie znacie… Uczniowie LO Warka "Poznają Polskę"

  Cudze chwalicie – swego nie znacie… Uczniowie LO Warka „Poznają Polskę”

  Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę realizowane jest już w drugiej edycji… Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce otrzymało dofinansowanie do trzech jednodniowych wyjazdów. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do Lublina, Kielc i na Święty Krzyż. Warto zaznaczyć, że każda klasa skorzystała z oferty wyjazdu.

  24 maja klasy 1a i 2b uczestniczyły w wycieczce do Lublina – nazywanego wschodnią stolicą Polski. Jako stolica województwa lubelskiego miasto pełni rolę administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego centrum regionu. To zaczarowane miejsce przyciągające unikalnym klimatem, bogatą architekturą i licznymi zabytkami, powitało nas pięknym słońcem i zachwyciło niezwykłym urokiem. W programie wycieczki znalazły się: Zamek Lubelski z niezwykłą Kaplicą Trójcy Świętej, Archikatedra Lubelska, Rynek Starego Miasta. Następnie wyruszyliśmy do Kozłówki – najpiękniejszego i najpopularniejszego polskiego muzeum pałacowego. Wspaniale zachowane wnętrza pałacu zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich, wielkie zainteresowanie wzbudziła również Galeria Sztuki Socrealizmu działająca w dawnej powozowni.

  25 maja klasy trzecie uczestniczyły w wycieczce na Święty Krzyż. Miejsce, której głównym celem było zwiedzenie pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego. Pod opieką przewodnika mogliśmy zobaczyć wnętrze klasztoru, kościół, kaplice oraz poznać ciekawą historię założenia i funkcjonowania obiektu. Byliśmy również na wieży, z której rozciąga się przepiękna panorama świętokrzyskiego. Kolejnym punktem wyjazdu był Wąchock, ten znany starszym z licznych dowcipów o mieszkańcach, a szczególnie o sołtysie… Jednak to nie to było powodem odwiedzenia miasta. My postanowiliśmy zwiedzić Opactwo Cystersów ufundowane w roku 1179 przez biskupa krakowskiego Gedeona. Pod opieką jednego  z braci zakonnych przenieśliśmy się w czasie spacerując po świetnie zachowanych korytarzach opactwa i zaglądając do kapitularza, refektarza, fraterni a także Kościoła św. Floriana.

  27 maja uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę „Szlakiem literackim kielecczyzny”, w programie wyjazdu znalazły się Muzeum lat szkolnych Stefana Żeromskiego. Siedząc w ławkach szkolnych w klasie zaaranżowanej na klasę z II połowy XIX wieku usłyszeliśmy opowieść o młodzieńczych latach pisarza i jego twórczości. Następnie udaliśmy się z wizytą do Henryka Sienkiewicza. W pięknie zachowanym dworku w Oblęgorku urządzone zostało Muzeum pisarza. Jak pamiętamy, majątek w Oblęgorku ofiarowany został pisarzowi w darze od społeczeństwa w roku 1900. Sienkiewicz pisał „Oblęgorek oczarował mnie zupełnie” nas również oczarował klimatem, pięknie zachowanymi wnętrzami i niezwykłą historią. Ostatnim punktem wycieczki były Nagłowice, czyli dworek Mikołaja Reja. Muzeum ukazuje związki pisarza z Nagłowicami i znaczenie jego twórczości zarówno dla piśmiennictwa, jak i całej kultury polskiej. Jest tu wystawa reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Reja. Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu.

  LO Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE