-0.2 C
Warka
piątek, 27 stycznia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeHiszpania dla najlepszych z Zespołu Szkół w Warce

  Hiszpania dla najlepszych z Zespołu Szkół w Warce

  Miniony rok szkolny w Zespole Szkół w Warce obfitował w wyjazdy zagraniczne. We wrześniu 2021 r. 36 uczniów odbyło praktyki zawodowe, w maju 4 nauczycieli przedmiotów zawodowych uczestniczyło w obserwacji pracy, a na sam koniec roku, w czerwcu tego roku, 31 najlepszych uczniów z całej szkoły wraz 4 opiekunkami zrealizowało dodatkowy staż zawodowy. Do tego wyjazdu zakwalifikowali się uczniowie ze wszystkich zawodów, jakie są nauczane w klasach technikum.

  Wszystkie ww. projekty zostały współfinansowane w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, nr umowy-2021-1-PL01-KA121-VET-000012002 i zrealizowane przez Zespół Szkół w Warce.

  Partnerem zagranicznym projektu była hiszpańska firma Eurolinks Projects S.L., która zapewniła naszym uczniom bardzo dobre warunki odbycia staży w oparciu o bazę renomowanych hiszpańskich firm.

  Oczywiście nie mogło zabraknąć rzetelnego przygotowania naszych uczniów do wyjazdu. Oprócz spotkań informacyjnych koordynatora z uczestnikami i ich rodzicami, zakwalifikowani uczniowie wzięli udział w warsztatach językowych (angielski i hiszpański), pedagogicznych i kulturowych przygotowujących do pracy w międzynarodowym środowisku pracy oraz kursie jak radzić sobie ze stresem podczas wyjazdu. Dodatkowo uczestniczyli w kursie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, przeprowadzonej przez Stańczyk Nauka Jazdy s.c.

  Podczas mobilności uczniowie zdobywali umiejętności zawodowe w hotelach, restauracjach, firmach logistycznych, informatycznych, sklepach i przedsiębiorstwach związanych z ochroną środowiska. Zarówno praktykanci jak i pracodawcy byli bardzo zadowoleni ze współpracy. Było wiele pochwał i zaproszeń do dalszej współpracy.

  Wyjazd w ramach projektu to jednak nie tylko zajęcia zawodowe, ale również możliwość poznania atrakcji turystycznych Hiszpanii. Uczniowie zwiedzili przepiękną Sewillę, a będąc w Grenadzie nie mogli pominąć Alhambry, jednego z najwspanialszych zabytków Andaluzji.

  Zwiedzając Kordobę w pierwszej kolejności podziwiali Wielki Meczet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie ten zabytek o ogromnym pięknie architektonicznym skrywa pozostałości wizygockiej, chrześcijańskiej i arabskiej przeszłości miasta.

  Korzystając z uroków Andaluzji obowiązkowym punktem jest plażowanie i morskie kąpiele w urokliwej miejscowości Nerja, gdzie cała ekipa mogła zrelaksować się po tygodniu pracy.

  Także w ramach rekreacji, wszyscy udali się na pieszą wycieczkę do wąwozu Los Cahorros w wiosce Monachil. Szlak nie jest długi, ale bardzo zróżnicowany: przepaście, wiszące mosty, wodospady, wąwozy i strome skały. To wszystko zapierało dech w piersiach i z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

  Korzyści, jakie odnieśli uczniowie z odbytego stażu zagranicznego, to zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego, poznanie standardów europejskich i zasad dobrej organizacji pracy w zakładach kraju przyjmującego, rozbudzanie swojej innowacyjności i kreatywności na polu zawodowym, rozwijanie umiejętności językowych, ale także nawiązanie nowych znajomości, zapoznanie się z kulturą i tradycją innego kraju oraz jak bardzo potrzebną nauką tolerancji.

  Po ukończeniu i zrealizowaniu programu praktyk, uczestnicy otrzymali certyfikat potwierdzający odbycie stażu w hiszpańskim przedsiębiorstwie oraz certyfikat ukończenia kursu języka hiszpańskiego. Natomiast uznawany w całej Europie certyfikat Europass Mobilność, określający szczegółowo zdobyte umiejętności zawodowe, uczniowie otrzymają podczas uroczystej Gali Erasmusa na początku roku szkolnego 2022/2023.

  Staże zawodowe zostały zaplanowane i zrealizowane dzięki zaangażowaniu Powiatu Grójeckiego, Dyrekcji szkoły – Anny Górnickiej, Zespołu Projektowemu w skład którego wchodzili: Agata Gabler‑Śliwa, Klaudia Skowrońska, Jakub Staromłyński oraz koordynatorka projektu – Izabela Podworska.

  Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na kolejny projekt ,,Zawodowo przez Europę” z Programu Unii Europejskiej Erasmus+ w wysokości 54 tysiące euro. Obecnie rozpoczęły się już prace związane z  wyjazdem uczniów na zagraniczne praktyki, tym razem do Rimini we Włoszech.

  Izabela Podworska – Koordynatorka projektu

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE