14.6 C
Warka
piątek, 31 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKronika Policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika Policyjna i dwa słowa Komendanta

  25 września 2022 roku, policjanci z Warki podczas interwencji na terenie gminy Chynów ujawnili na jednej z posesji kilkadziesiąt beczek kleistej cieczy o nieprzyjemnym zapachu. Funkcjonariusze sprawdzając miejsce w stodole ujawnili 32 sztuki 200 litrowych beczek oraz 6 mauserów o pojemności 1000 litrów z zawartością substancji i odpadów, których przechowywanie jest zabronione. Wszystko to mogło zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne zanieczyszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Funkcjonariusze zatrzymali mieszkańca gminy Chynów. Łącznie zabezpieczono ponad 12 tys. litrów niebezpiecznych płynów. Wezwani na miejsce pracownicy radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wyspecjalizowanej w tym zakresie Jednostki Ratownictwa Gaśniczego Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Radomiu współpracowali  z wareckimi policjantami w ramach właściwego zabezpieczenia miejsca oraz pobrania próbek w celu ustalenia składu chemicznego odpadów. Dzięki profesjonalnej współpracy udało się szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie przeprowadzić czynności. Zatrzymany mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Grójcu, gdzie usłyszał zarzut nielegalnego składowania substancji i odpadów niebezpiecznych wbrew przepisom. Wobec 29-latka sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Grozi mu za to do 8 lat więzienia. Dlatego ostrzegam właścicieli hal oraz magazynów przed oszustami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych, niebezpiecznych, toksycznych i rakotwórczych. Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości, w których później gromadzone są odpady. Po wypełnieniu takiego obiektu odpadami wynajmujący znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielom, na których później spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. To niejednokrotnie wydatek rzędu nawet kilku milionów złotych. Nie zapominajmy też o środowisku, które w wyniku takich działań często zostaje poważnie zdegradowane.

  12 października 2022 r. na ul. Grójeckiej w Warce policjanci tutejszego komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. W trakcie kontroli kierujący zachowywał się nerwowo. W czasie kontroli policjanci ustalili, że 37-letniego mężczyznę obowiązuje zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Radomiu. Ponadto z uwagi na nerwowe zachowanie mieszkańca Radomia, policjanci dokonali przeszukania jego odzieży w trakcie którego ujawnili marihuanę. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Za kierowanie pojazdem pomimo obowiązywania sądowego zakazu i za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

  DWA SŁOWA KOMENDANTA

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala bez wychodzenia z domu zgłosić miejsca, w których poczucie bezpieczeństwa może być zagrożone. Aplikację tą należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. 5 października br. minęło  6 lat funkcjonowania KMZB.

  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma wymiany informacji, za pomocą której każdy obywatel w trosce o bezpieczeństwo ma możliwość dzielenia się informacjami o potencjalnych zagrożeniach z Policją. KMZB udowodniła swoją przydatność niezliczoną ilość razy. Wielokrotnie Policja informowana była o usunięciu zagrożeń dzięki zgłoszeniom przesłanym przez obywateli. Od chwili uruchomienia aplikacji mieszkańcy Warki nanieśli ponad 1300 zgłoszeń, z których 756 zagrożenia zostały potwierdzone i wyeliminowane.

  Sama aplikacja została zbudowana w taki sposób, aby użytkownik w łatwy sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z Internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Dostęp do KMZB jest możliwy m.in. poprzez portal mazowieckiej policji pod linkiem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a zaznaczenie zagrożenia jest proste i intuicyjne.

  Katalog zgłoszeń, które można nanieść na KMZB jest bardzo szeroki. Analizując funkcjonowanie platformy można stwierdzić, że mieszkańcy gminy Warka najczęściej dokonywali zgłoszeń, przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy niewłaściwej infrastruktury drogowej. Zgłaszano także dzikie wysypiska śmieci oraz grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją.

  Dodaję, że od czwartku 20 października 2022 r. Policja prowadzi kampanię pn. „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” oraz „Ogólnopolską Akcję Policyjną – Odblaski”. Mają one na celu uświadomienie kierującym wpływu jakości i stanu oświetlenia pojazdów oraz używania odblasków na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Działania potrwają do 15 grudnia 2022 r. Pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa jazdy ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienie świateł. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

  Natomiast celem „Ogólnopolskiej Akcji Policyjnej – Odblaski” jest zachęcanie niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych, do korzystania z elementów odblaskowych. Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny dla kierujących. Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolska Policyjna Akcja – Odblaski. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze.

  Z poważaniem, 

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

   

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE