0.3 C
Warka
sobota, 10 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeUczniowie CKZiU w Nowej Wsi podczas Dnia Kazimierza Pułaskiego

  Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi podczas Dnia Kazimierza Pułaskiego

  Na kartach  historii narodu polskiego jest wiele bohaterskich postaci, o których pamięć nie powinna zaniknąć, powinna być utrwalana i przekazywana dla dalszego podtrzymania naszej świadomości historycznej. Do takich należy niewątpliwie gen. Kazimierz Pułaski.

  Pani dyrektor Anna Dacka i poczet sztandarowy CKZiU w składzie: chorąży – Przemysław Stępień i Jan Juras, asysta – Amelia Barańska, Ewelina Ukleja, Oliwia Czamara i Maja Kozoń pod opieką pani Elżbiety Kwiatkowskiej wzięli udział w obchodach Dnia Pułaskiego 2022  w 243. rocznicę śmierci bohatera dwóch narodów i 55. rocznicę powstania Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Ważnym momentem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego przez instytucje, organizacje i szkoły. Postać bohatera „dwóch Narodów” kojarzona jest z ważnymi, zarówno dla historii Polski jak i Stanów Zjednoczonych, wydarzeniami II połowy XVIII wieku, które zaważyły na dalszych losach narodów polskiego i amerykańskiego. „Przybyłem tutaj, gdzie bronią wolności, aby służyć tej sprawie i żyć lub umrzeć dla niej” tak pisał Kazimierz Pułaski w liście do Waszyngtona.

  Wydarzenia sprzed ponad dwustu lat, przywodzą na myśli konfederację barską (1768–1772), nazywaną często pierwszym polskim powstaniem narodowym oraz rewolucję amerykańską z lat 1775–1783. W obu przypadkach podstawowym celem bohaterskich działań generała Kazimierza Pułaskiego była walka o niepodległość. Amerykanie docenili poświęcenie i odwagę Pułaskiego. Uważają, że poniósł on dla Stanów Zjednoczonych najwyższą ofiarę i jest dla nich symbolem dążenia Polaków do walki o wolność i suwerenność w każdym zakątku ziemi. Bohater „dwóch Narodów” jest przykładem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń.

  Elżbieta Kwiatkowska – CKZiU Nowa Wieś

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE